Yeme Yine Zam Geldi, Süt Zammı Gelmeden Bitti!

Nisan ayı içerisinde yeme yapılan 13 TL’lik zam, üreticiye 11 Nisan tarihinde öneri niteliğinde verilen 2 TL’lik fiyat önerisi uygulanmadan bitti.

30.04.2019

Eskil’in ana geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık zor günler yaşamaya devam ediyor. 4 Nisan tarihinde 4TL, 11 Nisan tarihinde 3 TL ve son olarak bugün yani 30 Nisan tarihiyle de 6 TL olmak üzere yem fiyatlarına sadece Nisan ayı içerisinde getirilen 13 TL’lik zam, büyükbaş hayvancılıkla uğraşan üreticileri dar boğaza mahkûm etmeye devam etti. Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) fabrikalar için fiyat önerisi olan 2 TL, henüz yürürlüğe girmeden, verilen zam bitmiş oldu.

2 TL ASLINDA 2 TL DEĞİL!

Geçen sene yine aynı dönemde toplanan USK, fabrikalara 1.80 kuruş olarak fiyat önerisi sunmuştu. Fakat fabrikaların bu fiyatı aşağıya çekmesi ve nakliye, soğutma, birlik ve diğer maliyetlerin kesilmesiyle birlikte üreticinin litre başında cebine sadece 1.52 kuruş geçmişti.

Bu yılda aynı uygulamanın kaçınılmaz olarak uygulanacağını söyleyen birlik yöneticileri, üreticinin cebine girecek paranın 1.80 kuruş civarlarına olacağını tahmin ediyor. Bu hesaba göre üreticinin sütü litre başında sadece 28 kr zamlanacak.

Yorum Yazın

Haber Yorumları