Sığırlarda Silaj Hastalığı

23.04.2020 - 10:57
Yorum Yap
Mahmut İRİŞ

Mahmut İRİŞ

Listeriosis, genellikle silaj veya değişik yemlerde barınan  bakterisinin yol açtığı bir hastalıktır. Sıklıkla baş sinirlerini tutan sinirsel beyin iltihabı belirtileriyle veya ender olarak diğer rahatsızlıklarla karakterizedir. Tüketimin yavaş olduğu dönemlerde yani hayvanların otlağa çıkarıldıkları dönemde silolardaki yem yığınları, yemlerin iyi istiflenmemesi veya hayvanların yemeden bıraktığı silaj artıkları bakterinin çoğalmasına uygun şartlar oluşturur. Bakterinin kana karışmasıyla hastalık belli organları tutabilir örneğin gebe ineğin uterusuna ve yavru atmasına sebeb olur. meme başı kanalından girerek meme iltihabına, doğrudan göze girerek göz hastalığına  sebep olur. Hayvanın bağışıklık sisteminin çökmesine yol açan faktörler, dengesiz beslenmesi, bağırsak florasının değişikliğe uğraması, vücudundaki parazitler, gebelik ve karaciğer rahatsızlıkları genellikle Listeriosisin ortaya çıkmasına yardımcı unsurlar olarak değerlendirilir.  Hastalığın zaman içindeki gelişimi daha çok mevsimseldir: Kışın ve ilkbaharda vakaların sayısı en yüksek noktaya çıkar bunun sebebi ise  silaj yem dağıtımı, silolardaki yemlerin sonuna gelinmesinden kaynaklanır.  Hastalığın ortaya çıkma süresi süresi 2-3 haftadır. Hastalığın genel belirtileri genellikle başlangıçta izlenen ama klinik evre boyunca sürekli olmayan az yüksek ateş (39,5-40 °C) ve işthın azalması hatta yem yemenin tamamen durmasıdır.  Hastalığın baş sinirlerini sıklıkla tek taraflı olarak etki altına aldığına işaret eder . Hayvanda belirgin bir çöküntü izlenir, hafif yalpalayarak yürür; hayvan bazen de “duvara dayanır” veya hep aynı yönde çemberler çizerek yürür . Hayvanın kuyruğu şiddetle bir yana doğru çekildiğinde dengesi bozulur ve eski konumuna dönmesi zaman alır. Hayvanın baş muayenesinde süreklilik arz etmeyen çeşitli anormallikler görülür. Baş öne eğiktir; Sık sık ama az miktarda salya akıntısı; Alt çene kemiği sarkık, ağız hafifçe açık ve dilin ucu bazen dışarıdadır; Kulaklardan biri sarkık, bir göz ve aynı yandaki burun deliği hafif kapalıdır (kısmi yüz felci yani hemipleji);  yüz felciyle birlikte sıklıkla beyaz göz de (keratitis) izlenir; Yüz derisinin hassasiyetinde azalma; Hayvan yemeye çalıştığında yutkunması imkansızlaşır; Dilin normal gerginliğinde azalma. Hastalığın gelişme süreci birkaç günden bir haftaya kadar gidebilir ve tedavi edilmezse hasta sığır ölür  cogu zaman da tedaviye yanıt alınmamaktadır. Yavru atma genellikle gebeliğin son üçte birlik döneminde gerçekleşir.
 Korunmada silaj ve yemlikler iyi muhafaza edilmeli ve yere düşen yem ve silaj artıkları yemlik ve hayvanlardan uzaklaştırılıp bertaraf edilmelidir.

Görüntünün olası içeriği: şunu diyen bir yazı 'YOK BÖYLE BİR KAMPANYA! DÜĞÜNDEN ÖNCE TUZ GÖLÜ'NE UĞRAYAN 1 KİŞİYE 1 KİŞİYE KİŞİYE UMRE NOTE 8 ÇEYREK ALTIN DAVETİYE VIDEO ÇEKİM DÜĞÜN ALBÜMÜ 0545 825 50 21 ESKİL ZİRAAT BANKASI YANI, KAT:1'

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN