Sabreden Üretici, Muradına Erdi

09.01.2020 - 9:08
Yorum Yap
Mahmut ÖZGİRAY

Mahmut ÖZGİRAY

Selamun aleyküm Tuz Gölü Gazetesi okurlarım
Sizlere önceki yazılarımda devamlı üretimden çekilmeyin diye haftalar aylardır tüm köşe yazılarımda söyledim. Her yükselişin bir inişi her inişinde bir çıkışı olduğunu söyledim. Ama siz üreticilerimiz kar etmiyor diye sabretmeden üretimden çekilmeyi düşündünüz. Oysaki o güne sabredip üretime devam eden üreticilerimizin kazandığını görüyoruz. Bir zamanlar süt inekleri sekiz dokuz bin liraydı karkas kesim fiyatları yirmi beş yirmi altı liraydı. Kuzu baskül fiyatları on yedi on sekiz liraydı. 
Ama üreticimizin büyük çoğunluğu para kazanmıyor diye üretimden çekildi sabretmediler ama görünen o ki sabreden üreticimiz şimdi kazandı. Danada karkas et fiyatı otuz ila otuz bir liralara yükseldi. Süt inekleri on ila on iki bin liralara yükseldi. Kuzu baskül ise yirmi bir ila yirmi iki liralarda yükseldi. 
Her zaman olduğu gibi üreten kazandığını bir kez daha ortaya çıktı. Belki kötü günler geride kaldı üreten herkes zaman zaman kafa kafaya çıktı ama şimdi ise kar eder hale geldi. Sosyal medyada herkes inek dana koyun Kuzu arar hale geldi kimileri inekçiliği boşluyor koyunculuğa başlıyor. Kimileri koyunculuğa boşlayıp parayı daireye yatırım yapıyor orda güzel bir tablo var hareketlilik var. 
Denizli adana mersin esnafları ilçemizi sık sık ziyaret edip besi kuzusu alıyorlar ama zaman zaman aradıkları malı bulamıyorlar. Azda olsa buldukları malları da iyi paralara alıyorlar bu piyasada yeni yeni esnafların yeni yeni besicilerin çıkmasına vesile oluyor. Adam maldan anlasın veya anlamasın bugün aldı bir hafta sonra fiyatlar yükseliyor oda para kazanıyor sözlerimi şöyle bitirmek istiyorum. Üreten her zaman kazanır dökme suyla değirmen dönmez Allah a emanet olun.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN

Dursun Karakaya 11 Ocak 2020

Bende inek var alır mısın 9 binliraya Bende kuzu var alır mısın 21,500

CEVAPLA

0 0