Padişahın Vergileri!..

08.08.2019 - 10:27
Yorum Yap
Mehmet Emin ÖZTÜRK

Mehmet Emin ÖZTÜRK

Bir gün padişahın birisi, vezirini padişahlığa bağlı kabilelerden birisine gönderip, vergilerini %50 artırdığını iletmesini istemiş.
Vezir, duyuruyu yapıp, padişahın yanına gelince, padişah sormuş, “Ne dediler?”
“Size çok kızıyorlar padişahım” demiş vezir. 
Padişah, “İyi, sıkıntı yok” deyip, bir hafta sonra veziri tekrar vergi artırımı için aynı kabileye göndermiş.
Vezir gelince tekrar sormuş, vezirde “Padişahım, tepkiler çok artmaya başladı, çok sinirlendiler” demiş.
“İyi” demiş padişah, sıkıntı yok. Bir hafta sonra veziri tekrar göndermiş vergi artırımına, gelince de tekrar sormuş. “Durum ne?”
“Hiç iyi değil” demiş vezir,” “Size çok ama çok kızıyorlar, hatta küfredeni bile duydum” demiş.
Padişah, her zaman ki gibi “İyi bir şey olmaz” diyerek bir hafta sonra vezirini tekrar vergi artırmaya göndermiş. Gelince de her zaman ki gibi sormuş, “ne yaptılar” diye.
“Valla bende anlamadım” demiş vezir, “ben duyuruyu yaptıktan sonra meydanda bir kahkaha yükseldi, hepsi gülmekten yerlere serildi” 
“O zaman” dur demiş Padişah, “Eğer bir halk, bağırıp, çağıracağına, gülmeye başladıysa orada sıkıntı var. vergilerini bir daha artırma” 
***
Son birkaç ay içerisinde, sigaraya iki sefer toplamda 6 TL zam geldi. Elektrik bir senedir, zamlanmaktan yoruldu. Geçen ay, 6 Bin TL elektrik parası ödeyen adam aynı tarlaya bu ay 14 TL elektrik parası ödüyor. 
Mazot, Benzin buna keza, artık zamları fiyat düzenlemesi olarak duyuyoruz.
Eskil'e bir doğalgaz gelecek diye, hükümet meydanı karşısında meşale yakıp, havai fişek patlattık; onu bile daha eve takmadan zamladılar.
Ekmeğe zam geldi, ona zam geldi, buna zam geldi; aklına gelebilecek her şeye her gün zam gelmeye başladı. 
Hani “Eski Türkiye, eski Türkiye…” der dururuz ya, Türkiye “Eski Türkiye'den” daha beter olmaya başladı ama Allah'tan! Bir Levent Kırca'mız yok, kimse mizahını yapamıyor.
Ama yine de biz gülmeye başladık. Tepkilerin, kızmalarının yerini, “bana da bu ay, 30 Bin TL elektrik borcu gelmiş, ha ha ha'lar” almaya başladı.
Benden uyarması, bu gülüş hayra alamet değil!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN