Necati Belgemen'in 2019 Yılı Değerlendirmesi

09.01.2020 - 9:36
Yorum Yap
Mehmet Emin ÖZTÜRK

Mehmet Emin ÖZTÜRK

Necati Belgemen 31 Mart seçimlerinden galip ayrılan taraf oldu. Başkandan hem muhalif kesimin hem de kendi taraftarlarının bazı beklentileri vardı. Başkan bu beklentilerin her iki taraf içinde bazılarını karşıladı, bazılarını da karşılamadı.
Ben kendisinin karşısındaki bir isimdim. Bana göre öyle çok kötü bir belediye başkanlığı yapmıyor. Elbette hata olarak gördüğüm ve eleştirdiğim çok yönleri oldu ve bundan sonra da eleştirmeye ve yanlışlarını yazmaya devam edeceğim fakat bize anlatılan Necati Belgemen'in bu olmadığı kesin.
En son belediye başkanlığı yaptığında ben 10 yaşlarındaydım, o zaman nasıl bir belediye başkanıydı elbette hatırlamıyorum. Bu yüzden başkan hakkındaki bildiğim şeylerin çoğu duyduğum hikayelere dayanıyor. 
Bana Necati Belgemen'i, neredeyse herkes “ikilik yapar, kendi taraftarı olmayana zulmeder” gibi cümlelerle anlattı. Bende bunları duya duya bir gazeteci olarak karşısına geçtim ve Ziraat Odası Başkanıyken bizzat yüzüne “Ben sana oy vermeyeceğim” dedim. 
Beni bilen bilir, Allah'tan başka kimseden korkmam ve mesleğim neyi gerektiriyorsa, yalakalık yapmak yerine onu icra ederim. Seçimden sonra da muhalif tavrımı devam ettirdim ama bana karşı Necati Belgemen'in birkaç tan ufak tefek girişimleri haricinde sert bir tavır sergilediğini ve bana zulüm ettiğini söylemek ayıp olur. 
Yani ben eski hikayeleri yaşamadım, dinledim fakat bu günü yaşıyorum. Bugün Necati Başkanın o anlatıldığı şekilde bir belediye başkanlığı yapmadığı kesin. Bu konuda hakkını yiyemem.
Yaptığı veya devam ettirdiği bazı hizmetler açısından da bu hafta gazetemizin manşetinden artı ve eksi puanlama yaptık. Adalet Sarayı, Tuz Gölü turizm çalışmaları, ;Eskil'in giriş ve çıkışındaki yolların yapılması Necati Başkanın bana göre artılarındandı. 
Eksi yönlerindeyse, başkanın büyük proje olarak gördüğü tatlı su çeşmeleri, hayvan pazarı ve sosyal medyadaki yorumlara bir belediye başkanın kullanmayacağı üslupla girmiş olmasını yazdım.
Artılarına kimse itiraz etmeyecektir ben eksi yönlerini şu şekilde açıklayım. Her yıl tatlı su çeşmesinin maliyeti yaklaşık olarak 300 Bin Tl. Bugün Eskil'de haftada bir bidon suyu doldurup, alamayacak seviyede adam yoktur ama çok büyük sıkıntı çeken öğrencilerimiz var. Bu 300 Bin Tl, ayda 100'er tl harçlıkla Eskil dışında okuyan, Eskilli öğrencilere burs olarak dağıtılmış olsa 300 öğrencimiz belediyeden burs almış olurdu. Bana göre Necati Başkanın yaptığı en gereksiz hizmetti.
Diğer yönden hayvan pazarı da çok fazla para harcanan ve zamanlama olarak gereksiz hizmetlerden birisi. Çünkü Eskil'deki hayvan ticareti yapan adamlar zaten işlerini, sosyal medyada, sokakta görüyor. Kimse oraya mal götürüp beklemez, dışarıdan da kimse gelmeyeceğine göre, gereksiz bir harcama oldu. Onun yerine 3 milyona kesimhane yapılmış olsaydı, ondan sonra hayvan pazarının bir anlamı olurdu ama şimdi tıpkı ticaret borsasının birkaç vatandaşın deposu olmaktan ileriye gidemediği gibi, çok bir anlamı olmayacak.
Biz kendimiz taraflı olsak bile gazetemizde her zaman tarafsız olmaya özen gösterdik. Necati Başkanın eksilerini ve artılarını kendi baktığımız pencereden yazdık. Elbette bizim artı dediğimize eksi, eksi dediğimize artı gözüyle bakan olacaktır, herkesin kendi hür iradesi ve bakış açısı vardır.
Okurlarımızdan af dileyerek böyle bir değerlendirmeyi sizlere sunduk.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN

Abidin çeçen 9 Ocak 2020

Tatlı su konusunda sana katılmıyorum tatlı su çok çok daha önce gelmesi gerekiyordu her köyde olması lazım dibimizde konyanın köyleri var hepsinde tatlı su ben bildim bileli var bizim onlardan neyimiz eksik

CEVAPLA

0 0