Matematik ve Siyaset

03.10.2019 - 10:09
Yorum Yap
Süleyman ALTAN - 10'uncu Köy

Süleyman ALTAN - 10'uncu Köy

Bana göre hayat bir matematiktir zaten. Öyleki sürekli bir hesap halinde yaşar ve ölürüz.Her şeye bir hesabımız vardır.Bu hesaplar her zaman maddi değildir. Manevi hesaplarda vardır.Çıkar hesapları,menfaat hesapları,gelecek hesapları,ayak oyunları ile yapılan hesaplar ,hatta iftira ,dedikodu ile yapılan hesaplar. Matematiği çok seven biri olarak her şeyi insanların hesabı üzerinden yorumlamaya çalışırım.
Siyaset başlı başına matematik ve hesap işidir ve her şey mübahtır.
Peki bugünkü konu ne.
Başkanlık barajının 40 artı bire düşmesi.
Bu matematikten, hesaptan ben ne anladım.
Biraz tuhaf anlarım ama, paylaşalım bakalım siz ne diyeceksiniz anladığıma.
Öncelikle şunu net söyleyebilirim ki bu söylenen gerçekleşecek. Çünkü hep önce konuşulur, alıştırılır, nabız yoklanır Sonra yapılır. Ne anladım peki başkanlık barajının 40 artı bire düşmesinden.
Önce herkes gibi anladım. Dedim ki kurulacak iki yeni parti ile oy kaybedeceği için riske atmamak, kazanmak için düşürülüyor dedim. Çünkü ittifakın iki partisi Akp ve  MHP bu oyu hep alır en kötü durumda dedim.
Sonra hesaba bir daha baktım. Ve bu anladığım mantıklı gelmedi. Çünkü karşı ittifak CHP iP ve gizli ortak hdp nin  bugün kü oyuda bu oranı alır. Buda mevcut halden daha büyük bir risk demektir. Helede ekonomik kriz ve sıkıntılar bu kadar yoğunken, iktidar kan kaybederken hesap bu olamaz dedim. O zaman hesap kaybetmek üzerine kurulu olabilir mi . Yeni bir düzen kurulmak isteniyor olabilir mi dedim. Mantıklı da geldi bu düşünce bana. Tabi bu çok uçuk bir düşünce olduğu için bir kenara koydum bunu ,böyle olduğuna inanıyor olmama rağmen. O zaman başka Ne olabilir diye baktım hesaplara bir daha. Aklıma şu geldi. Her zaman düşündüğüm ve inandığım düşünce . MHP siz bir meclis isteniyor olabilir dedim. Ve bana göre MHP den ayrılan iP in kuruluş amacı da buydu. Bu hesap bana çok mantıklı geldi.
Yani yeni düzende ittifak partileri değişecek büyük ihtimalle. AKP iP SP  ve davutoğlunun partisi gizli den bir taraf CHP Hdp ve babacanın partisi bir taraf olacak gibi görünüyor. Ve MHP seçime taraf olmadan tek başına girecek gibi görünüyor. Benim bu hesaptan anladığım bu. Biliyorum çok tuhaf geldi bu matematik size. Olabilir genelde tuhaf düşünürüm. Yaşayıp bekleyip göreceğiz.
Düşüncem doğru yanlış bilmem bu benim düşüncem.
Fakat bildiğim emin olduğum iki şey var . 
Siyasette her şey olabilir, mümkün.
O yüzden dikkatli konuşmak lazım bugün sövüp yarın beraber olunabiliyor.
Ve bildiğim bir şey daha var kulların hesabından ziyade Allah cc ın hesabı ne ise o olur. Bakalım görelim mevlam neyler.
Neylerse güzel eyler.
Bu memleket için vatan için en hayırlı olan hesaplar nasip olsun inşallah.
Sevgi saygı ile bir kalın mutlu kalın
Allah cc a emanet olun.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN