Malum Okullar Açıldı

03.10.2019 - 10:53
Yorum Yap
Mustafa CEYLAN

Mustafa CEYLAN

Gerek yeni başlayanlar olsun gerekse devam eden öğrenciler olsun sınavların gölgesinde, eşit olmayan şartların hâkim olduğu bir sistemde eğitim alıyorlar.

Ben de bu hem öğretmen hem veli olarak sistemin tam da ortasından yazıyorum.

Her şey kayıt dönemlerinde başlıyor. Önce haber bültenlerinde kayıt parası isteyen okullar çıkıyor. Ardından bakanlık yetkilileri çıkıp herhangi bir isim altında veliden ve öğrenciden para almanın suç olduğunu açıklıyor.

Doğru da söylüyorlar. Devletin okullarında herhangi bir isim altında veliden ve öğrenciden para istemek suç

İsteyen ve alan okul idareleri var mı? Kesinlikle var.

Hatta sınav başarısı biraz iyi olan okullar yasak olmasına rağmen başarılı öğrencilerden oluşturdukları sınıflara kayıt yapmak için bin liralarla ifade edebileceğimiz ciddi rakamlar alıyorlar.

Veya okulda isim yapmış öğretmenlerin sınıfına kayıt yapmak için de çok ciddi rakamlar isteniyor ve veli de veriyor.

Fakaaat!

Her iki durumda da tek suçlu okul idareleri değil. Veliler de çocuklarının iyi bir eğitim alması için bu paraları teklif ediyor ve gönüllü olarak ödüyorlar. Ben böyle durumları kesinlikle tasvip etmiyorum, alınan para her ne kadar okula harcansa da hem öyle sınıfların oluşturulması hem de parayla kayıt uygulamasının yapılması fırsat eşitliğini ve adaleti ortadan kaldırıyor.

Burada durum böyleyken başka bir taraftan ise bir yıllığına elli, yüz lira gibi okulun ihtiyaçları için istenen para var.

İstenen bu para hakikaten masum. Çünkü devlet okullara, özellikle de ilkokullara ödenek vermiyor.

Cam kırılsa, kapı arızalansa, tuvaletler aksa, çeşmeler bozulsa, bilgisayar, yazıcı, fotokopi makinesi arızalansa okullar bunları kendi imkanları ile yaptırmak zorundalar. Çünkü bunlar için resmi yazı ile ödenek istediklerinde aylarca beklemek zorundalar.

Öte yandan devlet okulları sıra, tahta, masa ile donatıp teslim ediyor. Projeksiyon cihazları, bilgisayarlar hep okul imkanları ile alınıyor ki o da velilerin cebinden çıkıyor.

Ayrıca devletin verdiği görevliler yetersiz kaldığında, güvenlik görevlisi çalıştırılacağında okul yine kendi imkanlarını kullanmak zorunda kalıyor.

Hal böyleyken okul idareleri ve öğretmenlerin veliler ve gönüllü bağışçılardan başka çalacakları bir kapı yok. Ha keşke devlet okullara ödenek verse, okulları tüm teknolojik imkanlarla donatsa, görevlileri, güvenlikçiyi tam anlamıyla istihdam etse de okullar da parayla pulla uğraşmasa…Ne güzel olurdu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN