Kış Dizanterisi

07.11.2019 - 9:46
Yorum Yap
Mahmut İRİŞ

Mahmut İRİŞ

Kış dizanterisi, yılın soğuk aylarında (Ekim-Nisan) kendini gösteren son derece bulaşıcı viral bir hastalıktır. Daha çok kendini sulu bir ishalle gösterir koyunlarda nadir görülmektedir. İshal kanlı da olabilir. Bazı hayvanlarda ise sancı sırtta kamburluk ve yere yatmaya isteği de görülmektedir. Besi hayvanlarında ishalle birlikte burun akıntısı ve öksürük de görülmektedir. Ayrıca bu hastalık hayvanlarda iştahsızlık ve ani süt düşüşleri meydana getirebilir. Örneğin süt veriminde bir haftada %50 e kadar düşüş görülmektedir.
Kış dizanterisi, daha çok yetişkin sığırlarda gözlenirken zaman zaman da genç sığırlarda gözlemlenebilmektedir. Hastalığın yayılması temas yoluyla, dışkıyla ve hava yoluyla olur. Kış dizanterisinin görülme sıklığı, nemli ve soğuk aylarda en üst düzeydedir. Hastalığın bulaşması çok hızlı salgın şeklinde olur. Hatta yetişkin sürünün tamamına yakını bu hastalığa yakalanabilir. Hastalık ani ve hızlı bir şekilde yayıldığı için yem kaynaklı olduğu düşünülür. Hastalığın belirtileri; başlangıçta yüksek ateş (39,5-40,5°C), iştahta azalma, süt veriminde düşüş (%10-30), koyu yeşilimsi yada boz renkte kötü kokulu ishal olarak gösterilebilir. İshal, bazı durumlarda parlak kırmızı kanlı şekilde olabildiği gibi içerisinde pıhtılaşmış kan da olabilir. Hastalığın Hastalık birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. Eğer ağır şekilde kanlı ishal var ise kanamayı önleyici ilaçlar kullanılabilir. Virüs etkenli bir hastalık olduğu için antibiyotikler beklenen etkiyi gösteremezler. Genellikle tedavi uygulanmaz. Ancak ishal nedeniyle vücut sıvı kaybedeceği için içme sularına elektrolit içeren katkılar ve serum uygulanabilir.
Hastalığın önlenmesi için enfeksiyon yapıcı etmenlerin işletmeye girişi engellenmelidir. Ayrıca işletmeye yeni hayvan katılacaksa karantina yapılması büyük önem arz etmektedir. Karantina ya alınan yerde kullanılan malzemelerin ayrı olmasına özen gösterilmelidir. İşletme içerisinde gübre temizliğinde kullanılan alet ve ekipmanın yem hazırlamak için de kullanılması hastalık bulaşmasını hızlandıracaktır. Bu işler için ayrı ekipman kullanımı önemlidir.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN