Geleceğe 11 Milyon Fidan

07.11.2019 - 9:46
Yorum Yap
Mustafa CEYLAN

Mustafa CEYLAN

Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı'nın başlatmış olduğu “GELECEĞE NEFES OL” konulu fidan dikme kampanyası 11.11.2019 günü saat 11.11'de 11 milyon fidanın toprakla buluşturulmasıyla neticelenecek.
Ülkemizde bilindiği üzere bir kesimin sonunu “hükumeti devirmeye” kadar götürdüğü sözde bir ağaç ve yeşil hassasiyeti var. Umarım bu ağaçlandırma hamlesi onları da tatmin eder.
Ve artık kesilen ağaçları bahane ederek sokakları, meydanları yakıp yıkıp, savaş alanına çevirmezler.
Dahası bu ağaç sever arkadaşlar da “mesele ağaç değil arkadaş, hala anlamadın mı” anlayışını bir kenara bırakıp bu kampanyaya katılırlar.
Hülasa bu kampanya ülkemiz için büyük bir ağaçlandırma seferberliği. 
Kimin fikriyse vatandaşın ağaç dikmesini, ağacı sevmesini ve “bir dikili ağacı” olmasını sağlayan bu seferberliğe hepimizin katılması gerekir.
Kampanyaya katılımın bedeli fidan başına on lira. Yani on lira vererek istediğiniz şehirde bir dikili ağacınızın olmasını sağlayabiliyorsunuz.
Kampanyaya nasıl katılacağız?
Arama motorundan Orman Genel Müdürlüğü'nü aratıp müdürlüğün sayfasına tıkladığınızda karşınıza kampanya ekranı çıkıyor ve ilgili yerleri tıklayarak internet üzerinden kampanyaya katılabiliyorsunuz. 
Eğer internetle aranız iyi değilse orman bölge müdürlüklerinde görevli kişilerin yardımıyla da kampanyaya katılabiliyorsunuz.
Üstelik size kampanyaya katıldığınıza dair bir de sertifika veriyorlar.
Kampanyaya ilgi ve katılım bakımından şu ana kadar Manisa birinci sırada. Manisa'yı sırasıyla Isparta, Bingöl, Tunceli ve Yozgat takip ediyor.
Özellikle de ağaç ve yeşil bakımından oldukça fakir olan, tarlada yemeğini römorkun gölgesinde yiyen, çayını römorkun altında içen Eskil için çok önemli bir fırsat.
Biz bu fırsatı değerlendirirken belediyenin ve kaymakamlığında yerel anlamda bir ağaç dikme seferberliği başlatmasını istiyoruz. Çünkü her yerde bu işleri genel olarak belediyeler ve kaymakamlıklar yürütür.
Eskil de kendi kampanyasını yapar, vatandaşları teşvik eder ve işe yol kenarlarını ağaçlandırarak başlayabilir.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN