Çiftlik Hayvanlarında Kalp Yetmezliği

29.04.2022
Mahmut İRİŞ

                 Kalp kasının ani pompalama gücünün azalması sonucu hayvan istirahat halindeyken dahi organların yeterince kanla beslenememesi halidir. Kalp yetmezliği başlı başına bir hastalık değildir. Çeşitli enfeksiyoz, toksik ve metabolik hastalıklarda görülen bir semptomdur.
             Öksürük  kalp yetmezliğinde ortaya çıkan bir semptomdur. Kalp yetmezliğinin ileri devrelerinde ve çoğunlukla ekzersiz yani hareket durumunda  esnasında ortaya çıkmakdadır.  Hayvanlar göğüs üstü yattığı durumlarda ses çıkarması ve  ortaya çıkan solunum güçlüğü meydana gelmektedir.Geceleri uyku anında nöbetler şeklinde ortaya çıkan kısa ve aralıklı öksürük durumu da kalp yetmezliğinin belirtisidir. Sendeleyerek yere düşme ve yatma durumu gözümlenir.kalp atımının hızlanmasından dolayı kalp atımının dısardan hissedilebilir sol tarafdan .solumun güçlüğüne bağlı olarak akciğerlerde ödem de şekillenmektedir.
           Hastalığın şiddetli durumlarında tedavi pek önerilmez. Bu belirtileri gösteren hayvnlara kalisyum ve uyuşturucu gibi ilaçları kullanmadan önce veteriner hekiminizden yardım alınmanız gerekmektedir.

Yazarımız Ahmet Köksel’in Köşe yazısını sesli makale olarak dinlemek için tıklayınız.