Yüksek Dağlardan Elektrik Elde Etmek

07.06.2018
Kemal Bezir

3000 metre ve üzeri dağlar taban ve tavan arasındaki yüksek ısı farkı sayesinde yaz kış gece gündüz rüzgar akımı oluşturur. 
Bu akımlar yelkenlerle toplanarak rüzgar türbinlerini yüksek verimde döndüren rüzgar santralleri üretilir.
İnşa biçimi Dağın düzgün yamacında dağ yüksekliği ile oranlı tabandan tavana uzanan hava tüneli inşa edilir.
Tünel 3 km için 30 mt çap 5 km için 50 mt çap tır. Betonarme tünel kara çığa dayanıklı 30 50 cm kalınlıktadır.  Tünel içinde raylar üzerine dizili rüzgar türbinleri bulunur. Türbinler 25 45 mt çap 12 kolludur.
Bakım gerektiren durumlarda türbinler kızaklar üzerinde kaydırılarak bakım odasına alınır. Dağın yamacında tünelin her iki yanına uzanan 50 metre yükseklikte bitişik dizili yelkenler bulunur. Bu yelkenler 45 derece açı ile 500 metre kottan yamaca uzanır her 500 metrede bir dizili yelkenler baraj vazifesi görerek esen tüm rüzgarı toplar ve hava tüneline aktarır. En düşük güçteki rüzgar bile türbinlere aktarıldığı için dönüş hızı artar.
Diğer rüzgar türbinleri aksine ara depolama için akü yeniden çevrim kaybı yoktur üretilen elektirik bol ve ucuzdur. Yatırım maliyeti düşer. Ağrı dağına kurulacak model 5 km kare alanda esen tüm rüzgarı toplayarak saatte 10 000 mw güç üretir. Bölgeyi Bursa gibi kalkındırır. Sanayi için gereken ucuz ve bol elektiriği üretir. Yatırımlar 5 yılda ülke genelinde işsizliği bitirir.
Daha fazla üreten Türkiye sağlar. Türkiyenin dağları doğalgaza gerek kalmayacak kadar elektirik üretir. Yılda 60 milyar dolar doğal gaza verilen para yatırıma gidince işsizlik biter.

Yazarımız Ahmet Köksel’in Köşe yazısını sesli makale olarak dinlemek için tıklayınız.

Yazarın Diğer Yazıları