Necati Belgemen & Şerafettin Meral Düollosu

1984’te başlayan yarış, kazanılan zaferler, kaybedilen seçimler, onlarca siyasi taktik ve daha nicesi.

Bence örneğine çok az rastlanır bir siyasi çekişmeyi geçtiğimiz 40 yılda yaşadık, tecrübe ettik.

Öncelikle şunu söyleyeyim, her ikisi de Eskil için çok değerli isimler ve göreve geldiklerinde gerçekten çalışmışlar, Eskil’e büyük hizmetler etmiştir.

Necati Başkan, Eskil’in ilçe olması, güzelleşmesi anlamında önemli hizmetler yapmış; Şerafettin Başkan’da şehirleşmenin olmazsa olmazı içme suyu, kanalizasyon ve yolların yeniden yapılmasında önemli çalışmalar gerçekleştirmiş.

Necati Başkan tam bir koparandır. Ben özellikle çalışma stiline tanık olduğum şu son beş sene de onu gördüm.

Eğer devletten bir hizmet alınacaksa, bunu Necati Başkandan daha iyi hiç kimse alamaz.

Eskil’e birçok bina yapıldı ve bunların birçoğunu devlete yaptırdı. Sosyal konut projesi başlatıldı, Aksaray genelinde en çok TOKİ’yi Eskil almıştır. Daha bunun gibi birçok örnek var ki Necati Başkan, devletin ciddi maddi imkânsızlıklar çektiği bir ortamda daha önceki devletin deyim yerindeyse “para saçtığı” 10 yıllık dönemden 10 kat daha fazla hizmeti almayı başarmıştır.

Bu da Necati Başkanın, iş bitiriciliği noktasında, rakipsiz olduğunu gösteriyor.

Şerafettin Başkansa tam bir esnaftır. Faydayı zararı gözetir, ne yapıyorsa kasada bulunan paralarla işini yürütmeye çalışır, bunun için uğraşır.

Ve gerçekten çağının en az 10 sene önünden gider.

Geçenlerde birisi anlattı, zamanında Eskil’de bir abimiz ağanın belediye başkanlığı zamanında başkana sormuş. “Başkanım bina dikeceğim ama kaç katlı olsun” diye.

Başkanda “Paran varsa aya kadar dik” demiş. Yanındaki birisi başkanım, kat sınırlaması var, orada kat irtifakı düşük deyince, “Eskil’i görmüyor musun aynı köy gibi, bırak yapsın illaki bir af falan çıkar olur gider” demiş.

Eskil’in içme suyunu getirmesi, belediyenin kasasında doğru düzgün para bile yokken kanalizasyonu yapması, Eskil’e kilitli taş fabrikası kurup, kendi tükettiği kilitli taşları üretmesi, orada 40 kişiye iş vermesi ve söküldü ama 15 sene geçse bile hala sapa sağlam duran parke taşları üretebilmesi, Şerafettin Başkanın vizyon sahibi, esnaf kimliğinden gelen fayda zarar dengesini kurabilmesi ve çalışkanlığını gösterir.

Aslında şahsi kişilikleri, Eskil’in kaderini de değiştirdi denilebilir.

Necati Başkan ticarette bir türlü tutunamadı ne iş yaptıysa kapatmak zorunda kaldı ama iş bitiriciliğiyle, çevresindeki insanları tutmasıyla, arkadaşlarını, dostlarını hep ön planda görmesiyle, kendisine karşı olan insanlara açık taraf alacak cesareti göstermesiyle hep bir yerlere geldi.

Şerafettin Başkansa daha bireysel oldu, ticarette herkesin bireysel olduğu gibi. Zaman zaman kendi öz kardeşleri bile kendine oy vermedi ama o kendi öz kardeşlerinin destek vermemesini bile anlayışla karşılayacak kadar naif oldu. Merallerin olduğu mahallelere bakın, yemyeşildir. Ağanın zamanında da ağaç sevgisi vardı Eskil’de parklar yapıldı, ağaçlar ekildi. Eskil’in gelişiminin yanında, görünümüne de katkı sağlandı.

Kısacası her ikisi de Eskil’e gerçekten farklı stillerle de olsa hizmet etti.

Fakat siyasi olarak da ikisi çok farklı tarzlara sahip.

Necati Başkan mantıklı hareket eden ve her ne kadar “kendi bildiğini yapıyor” gibi görünse de ana ekibine her zaman kulak veren birisi.

Şerafettin Başkansa, öyle görünmemesine rağmen çevresini dinleyen ama yine kendi bildiği gibi hareket eden, siyasette ne zaman aday olup, nerede beklenmesini kestiremeyen birisidir.

Örneğin Necati Başkanı değerlendirelim ilk önce.

2009’da Şerafettin Meral çok iyi bir dönem geçirmişti. Kanalizasyon gibi, kendisinin bile kesinlikle yapamaz dediği işi alnının akıyla başarmıştı. İktidar partisinden de adaydı. Kazanması da muhtemeldi.

Necati Başkan durumu değerlendirdi, ekibiyle oturdu, herkesin fikrini aldı ve aday olmadı. Daha öncesinden 3 sefer aday olan ve vatandaşça tanınan Niyazi Alçay’ı aday yaptı ve seçimi kazandı. Eğer o dönem Necati Başkan aday olsa yine Şerafettin Meral kanacaktı.

2014 yılında, Niyazi Başkanla geçen beş yıldan hiç memnun değildi. Hatta o dönem gazetelere demeç bile verdi, Niyazi Alçay hakkında çok ağır ifadeler kullandı. Niyazi Alçay başlığı aldı, karşısında yine Şerafettin Meral vardı. Oturdu, düşündü, artısına baktı, eksisine baktı aday olsa ya da başka birisini desteklese Şerafettin Meral kazanacaktı. Tüm söylediklerini yuttu, istemeye istemeye de olsa gitti tekrar Niyazi Başkanı destekledi ve yine kazandı.

2019’da bu sefer Şerafettin Meral tehdidi ortadan kalkmıştı çünkü iki dönem üst üste kaybeden Meral seçmenlerinde kopmalar meydana gelmiş ve hatta Necati Başkan birçoğunun gönlünü alıp, kendine oy vermeye ikna bile etmişti. Fakat bu seferde sorun partiydi. Yıllardır hep sert eleştirilerde bulunduğu, AK Parti’ye oy vermenin bile çok büyük bir ayıp olarak nitelendirdiği bir ortamda aday olacaktı. AK Parti’ye başvurmaya gönlü razı değildi ama çevresi AK Parti’ye başvuracaksın demişti. Bizzat bana kendisi söylemişti, röportajda başlık konusunda çok da ümitli değildi. Sırf çevresine “arkadaş başvurdum bak vermediler, ne yapayım” demek için başvurdu ve başlığı aldı yine kazandı. Eğer çevresine kulak vermeyip, AK Parti’ye başvurmasa geçen seçim başlık büyük ihtimalle Mustafa Zavlak’taydı ve Necati Başkanın kazanması zorlaşacaktı.

Ve 2024’de yoruldu, sert geçen 5 dönemin ardından köşesine çekildi. Gerek parti istedi, gerekse Necati Başkan kendisi istedi sonuç olarak Necati Başkan aday olsa bana göre yüzde yüz kazanacağı seçimde köşesine çekildi ve birisini destekleyerek kazanmayı tercih etti.

Sonuçta Necati Başkan 4 dönemdir hiç kaybetmedi.

Şerafettin Başkansa, Necati Başkandan ayrılan en büyük özelliği seçmen ilişkileri oldu.

Daha önce Şerafettin Başkanı değerlendirdiğim yazıda da belirttim, Şerafettin Başkanın eski seçmenleriyle konuştuğumda hepsi istisnasız şunu söylüyor. Bize sahip çıkmadı, kazandıktan sonra bizi kollamak yerine karşı tarafın seçmenine sarıldı sonuç olarak hem bizi kaybetti hem de karşıdan oy gelmedi.

Bir diğer aralarındaki farksa, Şerafettin Başkan çevresinin önerilerine daha önceki seçimlerde çok kulak asmadı. Gerek aza seçimlerinde, gerekse aday olacağı dönemlerde, geçtiğimiz dönemin haricinde, bekle denildiğinde beklemedi.

Sonuç olarak 2004 haricinde hep kaybetti. Mesela bu seçimde, eğer MHP ile bir hareket etseydi, ben Niyazi Başkanla bir olmam fakat farklı bir aday bulursanız desteklerim diyebilseydi durum çok farklı olurdu. Eminim aynı durumda Necati Başkan olsa kendi aday olmazdı, MHP’den de en doğru aday kimse onu aday çıkartmak için müzakere yapar ve sonucu değiştirmek için uğraşırdı.

Hatalarıyla sevaplarıyla bir 40 yıl geçti, Necati Başkan devir teslim töreninde kullandığı ifadelerle gerekli görürse tekrar dönebileceğinin sinyallerini verdi ama Şerafettin Başkan bundan sonra aday olmaz diye düşünüyorum. Eskil’den helallik istedi ve bana göre en azından aday olma serüvenini noktaladı.

Umut ederim ki her ikisi de kazanan kişilere abilik yapması ve tecrübelerinden faydalanmasını sağlamasıdır. Çünkü çok şey gördüler, çok şey yaşadılar ve bu siyaset, yönetim üniversitesinde 40 yıldır okurlar.

40 yılda insan ordinaryüs profesör olur ki, tecrübelerinden herkesin yararlanması gerek diye düşünüyorum.

Saygı ve selamlarımla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Mehmet Emin Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

21

Mustafa Talaşlı - Şero dayı kazansaydı çok havai fişek atacaktım ama olmadı Mehmet emin bey sende meralcı olduğun için senin yerinede atacaktım ama olmadı hedef 2029 şero dayı sen çok yaşa senin halin başka ellerinden tekrar tekrar öperim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 14:11
20

Gölbezli Halil - Gerçek haber verdiğin için Teşekkür ederiz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 20:56
19

Mehmet Tosun - Eskilin tüm sorunlarını dile getirdiğin için Mehmet emin Öztürk’e çok teşekkür ediyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:16
18

Hikmet - Tuzgölü haber ve Mehmet emin bey siz eskilin medarı iftiharısınız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
17

Rıza - Eskil tuzgölü haber yetkilisi Mehmet emin öztürk gerçek haber sunduğun için sana ne kadar teşekkür etsek azdır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:11
16

Rıza - Şerafettin hiç bişey yapmadıki allahtan korkarım eskile hizmetlerin hepsini Necati yaptı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 20:56
15

Bozoğlanlı Alaaddin - Samimi söylüyorum şerafettinde yıkılıp kaybetmeyi çok seviyor bu hususta çok tecrübeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Nisan 23:57
14

Mehmet Tosun - Mehmet emin Öztürk senin haberciliğini inan çok takdir ediyorum yolun açık olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Nisan 23:53
13

Gölbezli Halil - Gerçekten Mehmet emin gibi iyi habercilik yapan görmedim eskilin tüm sorununu dile getiriyor teşekkür ederim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Nisan 16:28
11

Mustafa Talaşlı - Vay agam vay keşke kazansaydın 5000tl lik havai fişek atacaktım olmadı 2029 da aday olursun ellerinden öperim agam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Nisan 13:48
10

Seyit Ali - Valla gardaş şero dayıyı boşa öğüyon valla şero dayı öğle tecrübeli olsa 6 sefer yıkıldı yıkıla yıkıla İyice sırtı yara oldu demekki yenilmek hoşuna gidiyor benim bildiğim siyasetçi akıllı olur ve kimsenin gazına gelmez saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 22:24
09

Çulfalı Öksün - Çok yanlış bir tarafta hizmet terazisi ful dolu olan Necati belgemen ve öbür tarafta bom boş terazide Şerafettin meral ikisi arasındaki kıyaslama çok yanlış

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 21:11
08

Halis - Mehmet emin abi sen Necati ile Şerafettin’in hizmetlerini nasıl kıyaslarsın niyazi ile Şerafettin’in tüm hizmetlerini birleştirsen necatinin hizmetlerinin çeyreği olamaz abi kıyaslama yaparken necatinin o büyük eserlerine bak lütfen

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 20:15
07

Kemal - Mehmet emin bey kardeşim gazateciliğine ve haberciliğine hiç sözüm yalnız boşa öğüyon meralı çünkü o10 yol eskilin kayıp yıllarıdır hiç çalışmadı sadece laf ebeliği yaptı eskile ne hizmet getirdiyse Necati belgemen getirdi çünkü hizmetler milletin gözünün önünde duruyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 20:15
06

Hasan - Mehmet emin kardeşim boşa öğüyon Şerafettin dedeyi onun yüzünden merallerin en değerlileri bile aday olsa Şerafettin hepsinin önüne set çekti boşa övme meralı o yıkıla ykıla eskilde rekor kırdı kendini boşa kandırıyon meral hiç çalışmadı bunu 7 yaşındaki çocuklar bile biliiyor tek yaptığı şey şov yapmak seçmen bunu bildiği için 2024 yerel seçimlerinde bir daha gelmemek üzeri şerafettini tarihin tozlu sayfalarına attı saygılar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 19:25
05

Mahalleli - Cumhuriyet mahallesi zavlakla birlikte değisecek mi tek merakım bu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 11:19
02

Tarafsız Kişi - Geçen dönem necati belgemenin yaptıgı hizmetlere aksi yönde yorum yapanda bu gazeteydi bu dönem övgüler yagdıranda bu gazete kıbleniz her dönem degişiyor hayırlısı olsun niyazi alçay başkan olsa ona övgüler yagdıracagınada eminim taraflı gazetecilik için birebir örneksiniz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 10:18
03

Taraflı!!!!!!!!!!!!!!! - @Tarafsız Kişi 02 nolu yoruma cevabı: Kendine tarafsız diyen taraflı geçen dönem necatiyi en çok eleştiren diyon sonrada kıblesi belli olmayan diyorsun necati başkanken necati eleştrip başkanlıktan gidince necati hakkında iyi kötüyü söylüyorbunu anlamayack kadar akıllısın sizinkiler gibi havayi fişek sesine kutlamaya gidenlerden dğeil adam demekki kazanan zavlak siz daha zavlak değil necati kazandı diye propaganda yapın bi 50 sene daha öyle gezersiniz en son köşede titreye titreye ..... gibi ölür gidersiniz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 10:31
01

Tek Şefi̇ Bayram Tosun - yiyen çok guzel ozetlemişsin emegi geçenlerden allah razi olsun Eskilimiz BUZAMANA KADAR KISIR ÇEKIŞMELERDEN ÇEKTI ILK BEN ÇEKTIM BUNDAN SONRA YENI YUZLERE LAYIK YENILER ŞEVKLE ÇALIŞIR HERKESE SELAMLAR.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 10:00