Eskil'de 23 Nisan Coşkusu

Her yıl Nisan ayının Türkiye’de çocuklar için ayrı bir değeri, önemi, heyecanı vardır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23Nisan Bayramı kutlanır.

  23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı tüm Türkiye'de olduğu gibi Eskil'de de büyük sevinçle, coşkuyla, miniklerin şiir okumasıyla, gösterisiyle ve çeşitli etkinliklerle  kutlandı. 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlamalarına yediden yetmişe her yaştan vatandaşın katılımıyla kutlandı. Miniklerin bayram heyacanı günler öncesinden başladığını biliyoruz. Çünkü bir zamanlar bizde çocuktuk ve heyecanımız günler öncesinden başlardı.  Kutlama esnasında miniklerin yeni bayram elbiseleri içinde çicek gibi görünüşleri gözlerden kaçmazken, sevinçleri  gözlerinden okunuyordu ve görülmeye değerdi.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nin açıldığı ve Türk Milletinin egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Türk milleti 23 Nisan 1920 yılında devlet yönetiminde köklü bir değişim yaşanmıştır. Artık devlet yönetiminde belli bir gurubun değil, milletin iradesinin egemenliği sağlanmıştır. 23 Nisan 1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla milletin iradesi devletin yönetimine hakim olmuştur. Yeter artık söz milletindir düşüncesiyle hareket edilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır ve halk devlet yönetiminde söz sahibi olmuştur.

23 Nisan 1920 yılında devlet yönetiminde halkın iradesinin egemenliği esas alınmıştır ve Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM' nin açılışından 4 yıl sonra yani 23 Nisan 1924’te 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929 tarihinde Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiş ve bu tarihten itibaren 23 Nisan yurt genelinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Çocuklara armağan edilen tek evrensel bayram olma özelliği taşıyan 23 Nisan, aynı zamanda gelecek nesillerimize değer verildiğinin göstergesidir. Gelecek nesillerimize değer verilmesi gerekir çünkü geleceğin idarecileri siyasetçileri, öğretmenleri çocuklarımızdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinden önceki devletimizin ismi Osmanlı Devleti idi.  Osmanlı Devleti, 1299 tarihinde Oğuzların Kayı boyundan gelen Osman Gazi tarafından Bilecik ilimizin Söğüt kasabasında kuruldu. Bildiğimiz üzere Osmanlığı İmparatorluğu, 1299-1923 yılları arasında varlığını sürdürmüş bir Türk devletidir. 16. yüzyıla doğru dünyanın en güçlü imparatorluğu haline gelmiş ve 600 yıl boyunca  üç kıtada hüküm  sürmüştür. Osmanlı devleti bilim ve teknolojiden geri kalması, beşik ulemalığı, milliyetçilik anlayışı, savaşların kaybedilmesi, sanayiinin gelişmemesi gibi birçok sebepten dolayı yıkılmıştır. Ayrıca Osmanlı devletinde yönetimde belli bir gurubun egemenliği vardı.  Osmanlı devleti yıkıldıktan sonra 23 Nisan 1920de açılan TBMM de   halkın iradesi egemen olmuştur. 23 Nisan 1920 de TBMM açılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk TBMM'nin açılması nedeniyle 23 Nisanı Bayram olarak kutlanması için çocuklara armağan ermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 104.yılını kutlamanın heyecanı ve mutluğu içerisinde olduğumuz bu günde,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en samimi ve sevgi dolu duygularımla kutluyor, kucak dolusu sevgiler sunuyorum... Haftaya görüşmek dileğiyle..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Barış Koyuncu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.