Ay yıldızlı al bayrağım yurdumun her yerinde coşkuyla dalgalanıyorsa çanakkale şehitleri ve gazileri sayesindedir

Öncelikle Çanakkale şehitlerini ve Gazilerini gurur ve minnetle anıyorum. Milletimizin Çanakkale Zaferi kutlu olsun.  Şuan bağımsız bir şekilde yaşıyorsak, bayrağımız topraklarımızın her yerinde neşe ile dalgalanıyorsa, 5 vakit ezan yurdumun her yerinde okunuyorsa, göğsünü siper eden

 ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ve Gazileri sayesindedir. Ruhları şad olsun. Nur içinde yatsınlar.

18 Mart Çanakkale  Zaferi’nin 109 nci yıl dönümü Türkiye'nin her yerinde coşkuyla kutlandı. Yedi düvele karşı ülkemizi geçilmez kılan, birlik beraberlik içerisinde hareket edip; ülkemizin bağımsız bir şekilde yaşaması uğruna her şeyini feda etmeyi göze olan başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz olmak üzere tüm kahramanlarımızı  minnetle anıyoruz, anmaya devam edeceğiz.

Çanakkale Zaferi, millî birlik ve  beraberliğin, dünyanın en büyük askeri gücünü  nasıl devirdiğinin en güzel kanıtıdır. Bu büyük askeri zaferin elde edilmesinde Mehmetçiğin yenilmez imanı, vatan, millet sevgisi ve bağımsızlık aşkı olduğu bilinmelidir.

Tarihte en önemli zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi, kahraman Türk ordusunun ve milletimizin topyekûn Çanakkale Cephesi’nde verdiği mücadeleyi gösterir. Türk tarihi başta olmak üzere bütün dünya tarihini etkileyen bu zafer, dünya ülkelerindeki güç dengelerini değiştirmiş ve yeniden belirlemiştir. Çanakkale Cephesi; Anadolu halkına umut, azim ve kararlılık aşılamış, Kurtuluş Savaşı için birlik beraberlik içerisinde hareket edilmesi gerçeğini ortaya koymuştur.

Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen İngiliz ve Fransızlar Çanakkale Boğazına gelmiş, Türkler bu donanmayı gördüklerinde tabanlarını yağlar, arkalarına bile bakmadan kaçar giderler. Biz de  çayımızı İstanbul’a karşı içeriz demişlerdi. Umdukları gibi olmadı. En büyük donanma gemileri de büyük kayıplar verince geri çekilmek zorunda kalmışlardır.

Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşman kuvvetleri, bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denediler. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ,Anzak ve diğer askeri güçler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır.  Cephanesi biten askerlerine karşı 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk -Süngü tak- emrini vererek yıllarca Türk Milletinin hafızasından silinmeyecek olan “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.” sözlerini söylemiştir. Savaşın sonunda yenilmez diye tabir edilen güçler ordumuzun ayakları altında ezilmiştir.

Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğini göstermektedir. Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığını söz konusu olunca her şey göze alınmıştır. Azim, kararlılık, imam ve inanç olduğu sürece her koşulda zafere koşulabileciği kanıtlanmış.

Milletimizin destan yazdığı Çanakkale Savaşı'nda 252.000 askerimiz şehit olmuştur. Bayrak inmesin, ezan dinmesin, vatan bölünmesin, düşman topraklarımıza ayak basmasın, bağımsız bir millet düşüncesiyle, gelecek nesillerimizin esaret altında yaşamamaları için, her şeyi göze alarak şehitlik mertebesine ulaşmışlardır. Ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun.

Bayraklar memleket semalarında bağımsız bir şekilde dalgalanıyor sa,   ezanlar 5 vakit Rabbimize kulluk için biz müslümanları camiye çağırıyor sa, nesillerimizle bağımız devam ediyorsa   düşmana göğsünüzü siper eden ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ve Gazileri  sayesindedir. Şimdi biz her 18 Mart geldiğinde, Çanakkale Şehitleri için övünç ve gururla doluyor göğsümüz. Şükran ve minnetle anıyoruz aziz şehitlerimizi. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Barış Koyuncu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.