Hoş geldin Ya Şehri Ramazan

Öncelikle tüm müslüman aleminin mübarek Ramazan ayını kutlar, Ramazan ayının sağlık, mutluluk, birlik beraberlik, bereket getirmesini, Dünya'da zulüm altında inleyen insanların refaha kavuşmasını, insanlığın dertlerine derman olmasını  kâinatın sahibi, her şeyden münezzeh olan yüce Allah'tan niyaz ederim. Allah tuttuğumuz oruçları, dualarımızı  kabul etsin.

Ramazan ayı oruç ayıdır. Ramazan ayı bolluk, bereket ayıdır . Ramazan ayı Allah'ın rahmetinin, feyzinin taştığı aydır. Oruç tutmak İslam'ın şartlarından biridir.Oruç müslümanların üzerine farz kılınmış bir ibadettir. Genellikle ramazan ayında tutmuş olduğumuz  Oruç hicretten iki yıl sonra farz kılınmıştır. Bütün ibadetlerin mükafatı bellidir. Fakat orucun mükafatı belli değildir. Yüce Allah orucun mükâfatını ben vereceğim demiştir.  .   Bütün müslümanların üzerine farz kılınmış olan oruç, namaz ibadeti gibi bedenimizle yerine getirdiğimiz ibadetlerden biridir.  Biz müslümanlar inancımızın gereği olarak ramazan ayında  oruç tutarak ibadetimizi yerine getirdiğimizden dolayı mutluluk duyarız. İslam'ın şartlarından biri olan Oruç  sayesinde sabretmek, merhamet göstermek, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak, aç kalan insanların ve hayvanların halinden anlama gibi duygularımız artacaktır, kabaracaktır. Oruç sabah ezan ile birlikte bütün gün yemeden ve içmeden uzak durup, akşam ezanı ile hep birlikte yemeye içmeye başlamamız  birlik beraberliğimizin göstergesi, birlik ve beraberlik içerisinde herşeyden münezzeh olan yüce Allah'a bağlılığımızın işaretidir.

Peygamberimizin (S.A.V.), “Oruç tut sıhhat bul” hadisinde buyurduğu gibi sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için oruç tutmanın önemi belirtilmiştir. Oruç tutmanın günümüz tıp dünyasında da yapılan araştırmalar sonucunda  sağlığımız üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtilmiştir. Oruç ile  sindirim sistemi dinlenir, kalp sağlığını korur, kanseri önlemeye yardımcı olur, alzheimer hastalığını önler, stres ve iltihabı azaltır, diyabet riskini azaltır, psikolojik rahatsızlıkları önleme vb hastalıkları önlediği belirtilmektedir. Kâinatın efendisi Peygamber Efendimiz oruç tutarak sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edeceğimizi müjdelemiştir.

Oruç tutmak aç kalmak değildir. Açın halinden anlamaktır, sabretmeyi bilmektir.  Oruç tutan insan gün boyu yemeyip içmediği için aç kalan insanların hayvanların halinden anlayacak ve aç kalan insanlara ve hayvanlara yardım eli uzatacaktır.  Oruç sadece aç kalmak değil, dilimizle, elimizle, gözümüzle, kalbimizle oruç tutmaktır.

Oruç müslümanlar için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek büyük önem arz etmektedir. Hiç aklımızdan çıkarmamalıyız ki Ramazan ayı rahmet ayıdır, mağfiret ayıdır. Allah'ın rahmetinin, mağfiretinin, feyiz ve bereketinin taştığı, bütün müminleri kuşattığı bir aydır. Bu ayda O'na açılan eller boş çevrilmez. O'na yapılan dualar reddedilmez. Bazı hadis-i şeriflerde iftar anında yapılan duanın makbul olacağı belirtilmiştir.  Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur. "Oruçlunun iftar anındaki duası kabul edilir."buyurmuştur 

Her şeyin zekatı vardır. Bedenin zekatı da oruç tutmaktır. Zekâtın bir manası da temizliktir. Maldan verilen zekât onun temizlenmesine, çoğalmasına, bereketlenmesine sebep olduğu gibi, oruç da bedenin maddî ve manevî temizlenmesine, sağlık ve bereketin artmasına sebep olacaktır. Zekât veren insan malını kir, günah ve pisliklerinden temizlediği gibi, oruç tutan da vücudunu günahlardan öyle temizlemiş sayılır. Ter temiz bir vücut ve ruha sahip olur. Bu duygu ve düşüncelerle bütün okurlarıma sağlıklı günler dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Barış Koyuncu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.