Eskil'in Ekonomisi İçin Yeni Fikirler

Eskil'in ekonomisi genel itibariyle tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eskil geniş ve verimli tarım arazilerine sahip olması ve hayvancılığa elverişli olması sebebiyle genel olarak geçimini tarım ve hayvancılığa borçlu olduğunu hepimiz biliyoruz. Son yıllarda tarım ve hayvancılıktan elde edilen gelir çiftçilerimizin yüzünü güldürdüğü  gibi tarım ve hayvancılığa ilgi her geçen yıl giderek artmaktadır. Tarım ve hayvancılıkta verimi artırmak için yeni ilaç, tohum, modern araç gereçler ve zirai teknikler tercih edilmektedir.  Eskil çiftçisi teknoloji ilerledikçe teknoloji denen nimetten faydalanmasını bilmiştir. Teknolojinin nimetlerinden faydalandığı için verim arttığı gibi insan gücüne duyulan ihtiyaç azalmıştır.  Eskil'de iklim koşulları tarıma elverişli olduğu sürece tarım ve hayvancılık vaz geçilmez gelir kaynağımız olacaktır.

Eskil'in ekonomisi genel itibariyle tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu için Eskil halkı tarım ve hayvancılık sektöründe çalıştığı hepimizin bilgisi dahilindedir. Teknolojinin gelişmesi ve tarımda makineleşme yoğun bir şekilde tercih edildiği için insan gücüne duyulan ihtiyaç giderek azalmaktadır. Dolayısıyla işsizlik oranı artmıştır ve kendi doğup büyüdüğü memleketinde iş bulamadığı için iş imkanı olan şehirlere taşınmak zorunda kalmıştır.

Eskil'in bir numaralı geçim kaynağı herkesin bildiği üzere tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ve hayvancılıkta kazanç gerek iklim koşulları, gerek hükümetin yanlış politikaları, gerek yanlış ürün ekimi gibi sebeplerden dolayı dalgalanmalara neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Herhangi bir sebepten dolayı tarım ve hayvancılıkta gelir azaldığı takdirde maddi sıkıntı kaçınılmaz olacaktır. Geçmiş yıllarda hatırlayacağımız  üzere tarım ve hayvancılıkta kazanç azaldığı için vatandaş iş imkanı olan şehirlere taşınmak zorunda kalmıştır.  Geçim derdine düşen Eskilli kardeşlerimiz doğum büyüdüğü topraklardan iş imkanı olan şehirlere taşınmak zorunda kalmıştır. Geçimini sağlamakta zorlanacağı için annesini, babasını, akrabalarını, sevdiklerini geride bırakarak iş imkanı olan şehirlere taşınmak zorunda kalmıştır. Tarım ve hayvancılıktan başka işlerde çalışmadığımız için vasıfsız işçi konumunda, düşük ücretle, zor şartlar altında çalışmak zorunda çalışılmıştır.    Bir insanın doğup büyüdüğü topraklardan geçim sıkıntısı nedeniyle taşınması zor bir durum olsa gerek. Eskil'in geçmiş yıllarda tarım ve hayvancılıkta yaşamış olduğu olumsuzlukların tekrar yaşamaması için  B planı olması gerektiği düşüncesi içerisindeyim.

Nedir bu B planı diyenler illaki olmuştur. Eskil'in ekonomisi genel itibariyle tarım ve hayvancılığa dayalı olduğunu belirtmiştik. Evet tarım ve hayvancılıktan elde edilen gelir yüksek olabilir. Fakat geçen yıllarda hatırlanacağı üzere tarım ve hayvancılıkta gelir konusunda gerek iklim koşulları, gerek hükümetin yanlış politikaları, gerek kendimizden kaynaklanan sebeplerden dolayı dalgalanmalar yaşadığı hepimizin hafızalarında kayıtlı durumdadır. Geçmiş yıllarda tarım ve hayvancılıkta yaşadığımız preblemler nedeniyle  çevre illere taşınmak zorunda kalmıştık. Geçmişte yaşanan bu problemlerin tekrar yaşanmaması için önlem alınması gerektiğini düşünüyorum. Eskil'in ekonomisi daha iyi seviyeye çıkarmak için tarım ve hayvancılığa ek olarak üretime dayalı tesisler hayata geçirildiği taktirde yeni  gelir kapısı açılacağı gibi işsizliğe can suyu olacağı bilinmelidir.

Sonuç itibariyle Eskil'de tarım ve hayvancılığa ek olarak üretim tesisleri hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır. Hayata geçirilen üretim tesisleri sayesinde Eskil'in gelir seviyesi yükseleceği ve işsizlik denen olgu ortadan kalkacağı bilinmelidir. Tarım ve hayvancılıkta herhangi bir olumsuz durum söz konusu olduğunda gelir  açığımızı üretim tesisleri vasıtasıyla kapatma imkanımız olacak ve geçimimizi sağlamak için doğup büyüdüğümüz topraklardan taşınmak zorunda kalmayacağız...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Barış Koyuncu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ali Açık - Tarımda iddialı bi bilgiye sahip değilim ama hayvancılıkta eksiklerimiz çok hayvancılığı günümüz koşullarına uygun yapmadığımız kanısındayım eksiklerimizi tespit edip biran evvel üretim ve markalaşmamız gerekiyor zaman içerisinde hayvancılık doğu ve güney doğuya ilerleyecek bölgemizdeki küçük aile işletmelerini destekleyerek üretime teşvik edilmeli gelir getirir hale gelmeli sanayileşmeyi üretmeyi markalaşma öğrenmeliyiz acizane fikrim

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 18:28