Kurban Nedir? Kurbanlık Nasıl Olmalıdır?

08.08.2019 - 10:53 | Son Güncelleme: |
Yorum Yap
Eskil Merkezdeki Hacı Ömer Gür Camii imamı Ramazan Öztürk, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte, gazetemizin davetini kabul ederek, Kurban Bayramı hakkında temel bilgiler hakkında bilgiler verdi.

Eskil Merkezdeki Hacı Ömer Gür Camii imamı Ramazan Öztürk, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte, gazetemizin davetini kabul ederek, Kurban Bayramı hakkında temel bilgiler hakkında bilgiler verdi.
Eskil'de faaliyet gösteren camilerden birisi olan Hacı Ömer Gür Camii imamı Ramazan Öztürk'ten kurban bayramıyla ilgili, gazetemizin davetiyle bir sohbet gerçekleştirdik. İşte Ramazan Öztürk'ün Kurban Bayramıyla ilgili ifadeleri:
Sevgili kardeşim. Kurban, Allah'u tealanın Kuran-ı Kerim'de de ayette birçok defa geçtiğine göre sabittir. Ve hikayesi de İbrahim A.s'la başlar. İbrahim A.s.'la üç defa üst üste rüyasında, oğlu İsmail'i kestiğini görür. Bu rüyanın gerçek mi değil mi diye düşünürken, üst üste görünce, bunu gerçekleştirmeye karar verir.
İsmail As'mı kurban etmek üzere, şu an Kabe'de şeytan taşlanan yere götürür. Yıllardır evladı olmayan bir insan, evladını Allah için kurban etmesi kolay değil. Fakat İbrahim As hiç tereddüt etmeden kurban edebileceğini göstermiştir. Zamanımız kısıtlı olduğu için, uzatmadan anlatayım. Kesmek için teşebbüste bulunduğunda, elindeki en keskin bıçak bile kesmemiş.
Allah (cc) hem İbrahim As hem de İsmail As'mın samimiyetini test etmiştir. 
Allah'u Teâla bu samimiyeti gördükten sonra, Saffa Süresi, ayet 107: “Ve ona büyük bir kurbanı fidye, yani oğluna karşılık verdik” iniyor. Ve o günden bu güne, insanlar kurban kesiyor.
Kurban, kelime olarak yakınlaşmak, yaklaşmak anlamına gelir. Hatta akrabada oradan gelir. Dini olarak da Allah'a yakınlaşmak, onun rızasını kazanmak anlamında kullanılır.
Kurbanın hükümlülükleri, Hanefi mezhebine göre vacip; diğer Şafi maliki ve Hambeli mezheplerine göre sünnettir. 
Kurbanı, birincisi her ibadette olduğu gibi Müslüman olmak şart. Akıllı olması lazım, diğer bir şartta, zengin olması lazım. Ayrıca, yolcu olmaması lazım. Yolcuda keser ama, kesmese de olur. 
Kurban Allah'a yaklaşmak kadar, insanlar arasında da yardımlaşmayı ve kaynaşmayı sağlar. Kurban kesildiği zaman, Peygamberimizin tavsiyesi şudur: kurban eti üçe bölünür, fakir fukaraya verilir, iki misafirlere ikaram edilir, üçüncü bölümde aile fertleri tüketir. Burada şu hususun altını çizmek lazım. Kurban kesen kişi, aile ferti olarak kalabalıksa ya da çok zengin değilse o kişi isterse kurban etini dağıtmadan kendisi tamamını yiyebilir.
Kurban olacak hayvanlar: deve, sığır ve manda, koyun ve keçi. Bunun dışındaki hayvanlar kurban olmuyor. 
Devede yaş sınırı 5 yaştır ve 7 kişi kurban eder. Sığır ve manda da 2 yaştır, onu d 7 kişi kurban edebilir. Koyun ve keçide de 1 kişi kurban eder. Kuzularda, 6 ayını doldurdu mu kurban olur olarak biliniyor ama 6 ay artı, anası kadar gösterişli olması lazım şartı vardır. Buna dikkat edilmesi lazım. Keçide de zorunluluk 6 ay değil bir yılını doldurması lazım.
Kurbanlık hayvanın özellikleri, birincisi semiz yani etli bakımlı olması lazım. Özürsüz ve kusursuz olmalı. Kötürüm derece de hasta olan, zayıf ve düşkün olan, bir veya iki gözü kör olan, boynunuzun biri veya ikisi kökünden kırık olan, dili, kulağı, kuyruğu ve memelerinin yarısı kesik olan, dişlerinin tamamı ya da yarısı dökük olan kurban olmaz.
Burada bir açıklama yapmak istiyorum. Bazen hayvanlar birbirine zarar vermesin diye, mal sahipleri boynuzlarını kesiyor ya da başka bölgelerde kuyruklar kesiliyormuş. Ya da doğuştan bunlar yoksa, bunlarda bir sıkıntı yoktur. Burada bir kaza veya istenmeyen sebeple yerinden edilen uzular için şerh vardır.
Son olarak şu hususu hatırlatmak istiyorum. Allah'a şükürler olsun ki, bizler maddi olarak çok iyi durumdayız. Bizim imtihanımız varlıkla, başkalarının imtihanı yoklukla. 
Ben bizi takip edenlere şunu belirtmek istiyorum. Evime yılda bir defa, belki de hiç girmeyen ülkeler ve insanlar var. bu kurbanları, Diyanet İşleri başkanlığı ve diğer kurumlar bu insanlara ulaştırıyor. Bizim tavsiyemiz, diyanet bunu emniyetli ve güvenilir bir şekilde ulaştırıyor. Eğer bu düşünülürse, Eskil Müftülüğü, internet ortamı ya da bankadan rahatlıkla bu bölgelere kurban gönderebilir. 
Yurt içinde kestirmek isteyenler 890 TL, yurt dışında kestirmek isteyenlerse 725 TL ödeyerek kurban vecibesini yerine getirebiliyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN