Hayvancılık ve Çiftçilik İflasın Eşiğinde

20.12.2018 - 9:34 | Son Güncelleme: |
Yorum Yap
Daha önceden defalarca manşet yapıp, yetkili mercileri harekete geçirmek için çaba gösterdiğimiz tarım ve hayvancılıktaki sıkıntılar, her geçen gün katlanarak devam ederken; Eskil’deki neredeyse hiçbir yetkili kurum ya da amirin bu konu üzerine çalışma yapmaması, vatandaşı kendi haline bırakması tepki çekiyor.
Hayvancılık ve Çiftçilik İflasın Eşiğinde

Eskil’in başlıca geçim kaynağı, her zaman tarım ve hayvancılık oldu. Bu iki sektörün sekteye uğradığı zamanlarda da Eskil büyük bir kriz yaşayıp, başta Konya olmak üzere çevre yerleşim yerlerine büyük göçler verdi. Eskil2in kendini tekrar toparlayıp, yola devam etmesiyse yaklaşık 7 – 8 seneyi buldu. Şimdilerdeyse yine buna benzer bir krizin kapıda olduğu açık bir şekilde görülürken, yetkililerin bu noktada hiçbir adım atmadan herkes gibi bekliyor olması Eskilli vatandaşın tepkisine yol açıyor.

SÜTLER AYNI, ET FİYATLARI DÜŞTÜ AMA YEMLER YÜZDE 50 ZAMLANDI

Ağustos ayından itibaren, dolardaki artış bahane gösterilerek 85 TL’nin üzerine kadar yükseltilen yem fiyatları, doların 7 TL bandından 5,3 TL bandına kadar gerilemesiyle azda olsa indirime girdi. Dolarda yaklaşık 2 TL gibi büyük bir düşme yaşanırken, bu düşüş üreticinin aldığı ürünlerin fiyatlarına az cüzi bir miktarda yansıdı. Geçen sene yılın bu dönemlerinde yaklaşık 50 – 55 TL arasında yem alan üretici bu yıl aynı yemi 75 – 80 TL arasında alıyor. Bu durumsa giderleri yükselen çiftçinin, gelirlerinde yükselmenin tersine bir gerileme yaşanmasıyla işi çıkılmaz bir duruma getirdi.

YEMLERE TEKRAR ZAMLAR GELMEYE BAŞLADI

Geçtiğimiz günlerde, bir süre durağan olarak devam eden yem fiyatlarında tekrar zamlar olmaya başladı. Bu durumsa zaten zor durumdaki üreticinin belini daha fazla bükmeye yetti. Şu an ahırdaki malını satmak için neredeyse esnaf esnaf dolaşan vatandaş; değerinin çok altında mallarına alıcı bulamıyor. Yaklaşık 10 yıldır, devlet politikalarıyla bölgede başlıca geçim kaynağı haline getirilen büyükbaş hayvancılık bu yaşanan süreçte herkesi zor duruma soktu.

CANLI ET FİYATLARI HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR

Aksaray’a kurulan kesimhane, zarar eden vatandaşların hayvanlarını kestirmek için sıraya girmesiyle yoğun talebe cevap veremezken; vatandaşları geçen sene baskül fiyatı kilosunu 20 liradan sattıkları kuzuyu şimdi 16 liraya; 27 – 28 TL arası sattığı inekleri de şimdi 24 TL’den satmaya mecbur bırakıyor. Bu da kuzularda yaklaşık 150 -200 TL, ineklerdeyse 1500 – 2000 TL zararla satmasına sebep olan üreticiyi çaresiz bırakıyor.

ÇİFTÇİLİKTE DURUM DAHA VAHİM

Yine Ağustos ayında doların yükselmesiyle iki katlayan gübre fiyatları, çiftçiyi zora sokan etkenlerin başında gelirken; bunun yanında elektrik ve mazot gibi çiftçinin en çok kullandığı gider kalemlerinde de yaşanan zamlar işi içinden çıkılamaz bir duruma soktu. Tarladan kaldırdığı ürünü, bir önceki seneye oranlarla bazen daha düşük fiyata bazen de çok küçük artışlarla satan çiftçi gelecek dönem daha büyük sıkıntılar çekecek gibi gözüyor.

GELEN ZAMLAR BU YILIN SON DÖNEMİNDE ÇİFTÇİYİ ETKİLEDİ

Dolar artışıyla artan fiyatlar, bu yılın son döneminde çiftçiyi etkilerden çiftçi bu durumda bile tarladaki ürününden emeğinin karşılığını alamadığını beyan etti. Önümüzdeki dönemse çiftçi zamlı fiyatları bir sezon boyunca görecek olması herkesi kaygılandırıyor. Hesap kitaba baktığında, gider kalemi neredeyse her şeyde iki katlarken gelir kalemi yerinde sayıyor olması çiftçiyi ürün ekme noktasında düşündürüyor. Bu bölgenin insanı ürün ekmezse, Eskil’in ekonomik dengesi anında durur.

AYNI DURUMU 2000’Lİ YILLARIN BAŞINDA YAŞAMIŞTIK

Eskil 2000’li yıllardan önce pancar üretimi üzerine büyük kazançlar sağlasa da 2000’li yılların başında getirilen kota ve götürülen kantarlardan dolayı bir anda bir kriz yaşamıştı. Bu dönem içerisinde Eskil’den 5 Bin ila 10 Bin arası insan başta Konya olmak üzere civar yerleşkelere göç etmek ve memleketinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Bu yaşanan toplumsal kriz sonrasında Eskil 7 – 8 sene kendini toparlayamamış ve sonrasında da büyükbaş hayvancılığa verilen destekle birlikte tekrar ekonomisini düzeltmişti. Fakat pancarda yaptığımız hata gibi endüstriyelleşmediğimiz için bir kriz anında yine aynı kaderi yaşama ihtimalimiz yüksek.

ESKİL HEP ÜRETEN VE ÜRETTİĞİNDEN KAZANDIĞIYLA YETİNEN BİR İLÇE OLDU

Yıllardır çıkardığımız dergiler, yaptığımız haberlerle Eskil’in endüstriyel anlamda yatırım yapmadığı zaman olası krizlerde her zaman muhtaç duruma düşeceğini defalarca yazmamıza rağmen hiçbir önlem alınmamasıyla maalesef o günler kapımıza dayandı. Eğer acil bir önlem alınmazsa, bu süreç Eskil’i daha kötü günlerin beklediğini gösteriyor.

Tuz Gölü Gazetesi olarak, her zaman vatandaşların sesi olmaya özen gösteren gazetemiz; çiftçilerimizin ve üreticimizin mağdur olmaması için yetkilileri göreve davet ediyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN