Su Bitmeden Eskil Yenilenebilir Enerji Üssü Olmalı

Eskil’de son yıllarda su sorununun artarak devam ettiği gözlemlenirken, “su biterse ne yapılabilir” sorusuna verilen iki cevap ön plana çıktı. Bu cevaplardan birisi yenilenebilir enerji santralleri olurken bir diğeri de endüstriyel anlamda gelişim oldu.

Mehmet Emin Öztürk
Mehmet Emin Öztürk Tüm Haberleri

Eskil geniş tarım arazileriyle tarım ve hayvancılık ana geçim kaynağı olurken, her şeyin başlangıcı olan su, son yıllarda ciddi mana da azalmaya başladı. Yaklaşık 20-30 sene önce 5 metreden çıkan yeraltı su kaynakları artık 60 metrelere kadar uzanırken, Eskil’in bazı bölgelerinde vatandaşlar 200 metrelere kadar sondaj vuruyor.

Tarım arazilerinde vurulan birçok sondaj, sonuçsuz kalırken çiftçiler su sorununun her geçen gün artarak devam ettiğini dile getiriyor. Eğer bölgemizde su sorunu çözüme kavuşturulmaz ve önlem alınmazsa önümüzdeki yıllarda Eskil’in büyük bir çoğunluğunda yeraltı su kaynağı kalmayacak, bu da Eskil’de büyük bir ekonomik krizin başlangıcı olacak.

2000’Lİ YIILLARDA AYNI DURUM YAŞANDI

2000’li yılların öncesinde Eskil’de çiftçiler, pancar parası olarak poşetler dolusu para alıyordu. Fakat 2000’li yılların başında Eskil’de bulunan pancar kantarları gitti ve pancar kotaları geldi. Bu da Eskil’de ekonomik krize sebep oldu.

Bu krizden önce herkes aynı bugünlerde olduğu gibi traktörlerini yeniliyordu. Neredeyse her evin karşısında Fiat 70-56 traktörler vardı. Gelen krizle birlikte birçok çiftçi traktörü geri verdiği gibi tarlalarını da daha hesaplı giden çiftçilere satmak zorunda kaldı.

KRİZ BİR YIL İÇERİSİNDE ESKİL’İ SARMIŞTI

Bir sene öncesi büyük ekonomik planlar yapılan Eskil’de bir yılda kriz her tarafı sarmış ve birçok insan Konya’ya göç etmek zorunda kalmıştı. O yıllardan sonra 2008 yılında başlatılan açık besiciliğe kadar Eskil göç vermiş, sonrasında ekonomiyi toplamış ve 2014-15’li yıllardan sonra da serveti katlanarak devam etmişti.

SUYUN BİTİŞİ BÜYÜK BİR KRİZİ DOĞURABİLİR

Şimdi Eskil’deki en büyük tehlikeyse suyun bitişi olabilir. Eskil’de özellikle yeşil tarım ürünleri olarak bilinen yonca, mısır, silaj, pancar ve ayçiçeği tarımı büyük kazanç sağlıyor. Fakat eğer su biterse bu ürünlerin neredeyse hiçbirisinin tarımı yapılamayacak. İş bu noktaya geldiğinde de Eskil’de büyük bir kriz yaşanır ve vatandaşlar 2001-2008 yılları arasında olduğu gibi Eskil’den şehirlere göç etmek zorunda kalır.

ESKİL’İN ÖNÜNDE ÜÇ YOL VAR

Eskil’in önünde bu sorunun çözümüne yönelik üç yol. Birincisi bir süre az su isteyen ürünlerin haricinin ekimi yasaklanmalı. Bu ürünlerin başında arpa buğday gelirken bunun yanında kanola, lavanta gibi ürünlere çiftçiler yönlendirilmeli.

Fakat bu ürünleri vatandaşların birçoğu istemeyecektir. Çünkü mısır, pancar, ayçiçeği gibi ürünlerden vatandaşlar daha çok kazanıyor. Bu noktada bölgemize Kızılırmak vb. bir kaynaktan su getirilmesi için proje geliştirilmeli. Eskil’in yeraltı su kaynakları birbirleriyle bağlantılı olduğu için, Kıraç bölgesi olarak bilinen Karakol, Başaran, bölgelerinden verilecek su, Eskil’in her tarafına ulaşacaktır.

Üçüncü yolsa Eskil’i yenilenebilir enerji kaynağında bir üst haline getirmektir. Eskil’in geniş toprakları mevcut. Ve bu tarım arazilerinin neredeyse hepsi zaten dip dibe bulunuyor. Bir kooperatif vasıtasıyla her köy kendi tarım arazisine güneş paneli kurdurtmalı. Bu kurulan panellerden elde edilen gelir, her ay vatandaşın kaç dekar arazisi olduğuna göre bölünüp, vatandaşa dağıtılmalı.

Bu sayede Eskil’de yeraltı su kaynakları git gide artacak ve yıllar içinde tarım arazisi olarak kullanılmaya devam eden bölgelere yetecektir. Güneş paneli kurulan alanlarda hiç masraf etmeden her sene kar etmeye devam ederken, bölgesel anlamda elektrik arzı sunduğu için, önemli bir gelir elde edecektir.

PİLOT BÖLGE BÖĞET, AKGÖL – EŞMEKAYA ARASI SEÇİLMELİ

Vatandaşların bu projeyle para kazanabileceğini göstermek için, bölgemizdeki su sorununun ciddi olarak etkilediği başlıca yerlerden olan Böğet ve Akgöl’le Eşmekaya arasındaki tarın arazileri bu proje için pilot bölge seçilebilir.

Bu bölge için kurulacak bir kooperatifle güneş paneli tarım arazileri kurulduktan sonra üretilen elektrikten elde edilen gelir dekara göre tarla sahiplerine her ay ödenebilir. Bu sayede vatandaşlar asırlar boyunca sürecek bir gelir kapısı elde eder ve ticari faaliyetlerden neticesinde yeraltı su kaynakları kullanılmadığı için, yükselir ve tarımla iştigal edilmesi için bırakılan arazilerden daha uzun süreler faydalanılabilir.

11 Ağu 2023 - 09:50 Aksaray/ Eskil- Eskil

Muhabir  Mehmet Emin Öztürk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.