Tuz Gölü Turizmi İçin 10 Milyon Para Yatırıldı Ama Çöpe Gitti

Eskil'de yaklaşık 10 Milyon TL yatırım yapılarak iddialı bir şekilde atılım yapılan Tuz Gölü Turizmi, turist karşılama merkezi ve kıl çadırlardan yapılan her iki işletmede yapılış amacına ulaşmazken, Eskil Belediyesi yaptığı çalışmalar neticesinde 10 Milyonluk yatırım tamamen çöp olma yolunda ilerliyor.

Tuz Gölü Gazetesi, faaliyete geçtiği 2018 yılı Mart ayından itibaren, Tuz Gölü Turizmiyle ilgili paylaşımlar ve haberler yaptı. Kamuoyunun da Tuz Gölü Turizmine ilgi göstermesiyle birlikte, 2019 seçimlerinde tüm adaylar Tuz Gölü Turizmiyle ilgili projelerini anlattı. Tuz Gölü Turizmi, yerel siyasette vaat edilen en önemli projelerden birisi haline geldi.

Eskil Belediye Başkanı Necati Belgemen, seçimi kazanmasının ardından Tuz Gölü Turizmini geliştirmek için ciddi adımlar atmaya başladı. İlk olarak çok kısa mesafede olsa yol yapılması için çalışmalar başlatıldı ve Tuz Gölü'nün en büyük sorunlarından birisi olan ulaşım problemine bir yıl dahi olsa sorun çözüldü.

Sonrasındaysa Tersakan Bölgesi olarak bilinen Tuz Gölü'ne yaklaşık 1 kilometrelik alana turistleri karşılamak için kıl çadırlardan oluşan bir kıl çadır kenti kuruldu. Bu süreçte Eskil'in çıkışına da Tuz Gölü karşılama merkezi adı altında bir otel yapıldı. Her iki projeye Eskil Belediyesi tarafından yaklaşık 10 Milyon TL yatırım yapıldı fakat gelen birkaç kafile haricinde Tuz Gölü turizmi için kimse gelmedi ve yapılan otelin ihalesine bir kişi bile girmedi.

PEKİ, ESKİL BELEDİYESİ NEREDE HATA YAPTI?

Eskil Belediyesi, Eskil tarihinin belki de en önemli projelerinden birisi olan Tuz Gölü turizmi noktasında, yaptığı tüm hamleler boşa giderken, en büyük yaptığı hata Tuz Gölü'nü gelecek misafirler için sempatik hale getirmek için yapılması gereken birkaç adımı atmadı.

TURİSTLERİN EN BÜYÜK BEKLENTİSİ SU VE FLAMİNGO

Eskil'e Tuz Gölü turizmi için gelen turistlerle konuşulduğunda, Tuz Gölü'ne gelme amaçlarının tuzlu su üzerinde yürümek ve flamingoları görmek olduğunu anlatıyor. Fakat Eski sınırları içerisinde ne suyun bulunduğu bir Tuz Gölü var ne de doğal olarak flamingolar var.

Biz Tuz Gölü Gazetesi olarak Tuz Gölü Turizmini anlattığımız dönemlerde, turistler için en önemli etkenlerden birisinin su olduğunu defalarca ifade ettik. Hatta bölgenin sulandırılması için, gazetemizden projeleri de yazdık. Fakat maalesef o dönem gazetemizde yayınlanan hiçbir proje dikkate alınmadı ve sonuçta Tuz Gölü Turizmi yapılan milyonlarca TL'ye rağmen, karşılık alınamadı.

BELEDİYE ŞİMDİ TUZ GÖLÜ'NE SU KUYUSU AÇMIŞ

Tuz Gölü'ne gelen turistlerin hemen gözünün önüne Eskil Belediyesi tarafından su kuyusu açıldığı görülüyor. Böyle bir adım atılacaksa bile, bunun gözlerin görmediği biraz daha uzak bir alana yapılması gerektiğini söylemeden geçemeyeceğiz. Ki bundan daha da verimli ve etkin doğal bir yöntem varken su kuyusunu açmaya ne gerek var mı?

Tuz Gölü'nün çevresinde yaklaşık 20'ye akın artezyen göz olarak nitelenen çöl su kaynakları var. Bu su kaynakları kendi kendine onlarca yıldır akıyor ve tekrar toprağa karışıyor. Bu kaynaklar bir ark marifetiyle bölge bölge birleştirilip Tuz Gölü'ne akıtılabilir.

Aynı zamanda geçtiğimiz haftalarda gündeme taşıdığımız doğal gaz depolama tesisinin atık suyu olarak kullanılan tuzlu suyun Tuz Gölü'nün bu bölgesine daha yakın bir bölgeye aktarılması için projeler düzenlenmeli. Bunun için yetkililer gerekli mercilere durumu iletip, Eskil'de turizmin gelişmesi için, çalışmaları bilinçli olarak yürütmeli.

İKİNCİ EN BÜYÜK SORUN YOL SORUNU

Koreli firma tarafından kiralanan kıl çadırlardan yapılan işletmeye edinilen bilgilere göre sadece 6 otobüs gelmiş. Bunun haricinde hiçbir kafile gelmemiş ya da getirtilememiş. Bunun iki sebebi var. Birincisi ifade edildiği üzere Tuz Gölü'nde su bulunmaması ve kuru olan Tuz Gölü misafirlerin gerçek mana da ilgisini çekmemesi. Bir diğer sorunsa bölgeye ulaşımı sağlayan yaklaşık 13 kilometrelik yolun, milyonluk araçlar için ciddi zararlar açabilecek seviye de olması.

Yetkililer sit alanında bulunan bölgeye yol yapımında ciddi zorluklarla karşılaştığını bizlerde biliyoruz. Fakat böyle bir proje yapılıyor ve bu bölgeye milyonlar yatırılıyorsa bu sorunlarında aşılması ya da planlamanın buna göre yapılması gerekiyor.

Yol konusunda Eskil Belediyesi ciddi bir aşama kaydetmiş olsa da turistleri Eskil'e çekecek bir kabiliyete henüz erişemedi.

OTEL PLANSIZ ŞEKİLDE YAPILDI, BELEDİYENİN ELİNDE KALDI

8 Milyon para harcanarak yapıldığı öğrenilen turist karşılama merkezi ya da otel olarak nitelendirilen yapı hem yeri hem de plan program olarak yanlış planlama yapıldığı için Eskil Belediyesinin elinde kaldı.

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın ağırlıkta olduğu mahallenin ortasına yapılan otel, 5,5 Milyon TL bedelle ihaleye girdi fakat ihaleye kimse girmediği için, Eskil Belediyesi'nin elinde kaldı. Otelin vatandaşlarca yapılması istenen yer ağırlıklı olarak eski su deposunun bulunduğu alandı. Fakat Eskil Belediye yetkilileri yine plansız programsız iş yaptığı için, milyonlarca TL para harcanıp otel yapılan alan şimdi diğer kurumlarla değiştirilme çabası içerisine girildi.

TURİZM FAALİYETİNİN ESKİL'E NE FAYDASI VAR?

Turizm konusunda Tuz Gölü Gazetesi'nin en dile getirdiği mesele, Eskil'in en durgun zamanları olan yazın tarım sezonunda, turizm için gelen misafirler Eskil'den alışveriş yapar ve zaman geçirirdi. Fakat kıl çadırlardan yapılan işletme Koreli bir firmaya verilerek, turist kafileleri gelse de Eskil'e hiçbir faydası olmadan çıkıp gidiyor. Sonuç olarak Eskil Belediyesi turizm konusunda, konuya daha hakim kişilerden bilgi edinmediği için iki yıldır yapılan tüm çalışmalar çöpe gitti. Sonuç olarak Tuz Gölü Turizmine o kadar yatırım yapılmasına rağmen hiçbir karşılık alınamadı.

15 Ara 2022 - 12:49 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.