Gol Yemeye Devam Ediyoruz Başkan

01.08.2019 - 9:13 | Son Güncelleme: |
Yorum Yap
Geçtiğimiz Pazartesi günü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sultanhanı İlçesi'ni Doğal Gaz Boru Hattı'nın genişletilmesi çalışmaları için Sultanhanı'na gelerek,bir konuşma yaptı. Bakan Dönmez, konuşmasında proje sonunda Hirfanlı Barajı'ndan gelen suyun Sultanhanı'nın tarımsal sulaması için kullanılacağını belirtti.
Gol Yemeye Devam Ediyoruz Başkan

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sultanhanı İlçesi'ni Doğal Gaz Boru Hattı'nın genişletilmesi çalışmaları için Sultanhanı'na gelerek,bir konuşma yaptı. Bakan Dönmez, konuşmasında proje sonunda Hirfanlı Barajı'ndan gelen suyun Sultanhanı'nın tarımsal sulaması için kullanılacağını belirtti.
31 Mart Mahalli İdareler seçimleri öncesinde, AK Parti kanadında, “Eğer AK Parti Eskil'de kazanmazsa, Eskil Sultanhanı'nın gerisinde kalır ve tüm hizmetleri Sultanhanı kapar” denilerek, oy toplanmıştı. Arada tatlı bir rekabetin bulunduğu iki ilçe arasında da bu propaganda işe yaramış ve Sultanhanı'na giden hizmet Eskil'e gelmeyecek denilerek çoğu kişi AK Parti'yi ve Necati Belgemen'i tercih etmişti. 
Fakat seçimin hemen ardından, seçim öncesi “Eğer AK Parti kazanmazsa, Eskil hizmet alamaz” denilmiş olsa da, Sultanhanı hizmetleri almaya devam ediyorken, Eskil sadece hizmetlere bakmakla yetiniyor. 
Geçtiğimiz hafta, Antalya – Kayseri arasındaki hızlı tren ve yük treni için Sultanhanı'na istasyon konulacağı duyurulurken bu hafta da Doğal Gaz Depolama Hattı'nın daha da genişleteceği, isminin “Sultanhanı Doğal Gaz Boru Hattı” olacağı ve proje sonundaysa boşa çıkan suyun, Sultanhanı İlçesi'ndeki tarımsal sulamalar için kullanılacağı belirtildi.
Necati Belgemen'in, katılmadığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yaptığı açılış konuşmasında verilen bu sözle birlikte, Sultanhanı'nın hizmet almaya devam etmesi dikkat çekerken; Eskil'de yeraltındaki sular çekilmeye ve tarım tehlikeye girmeye devam ediyor.
Böğet'te, İkizce'de, Setik'te su neredeyse tamamen biterken Eskil'in diğer geniş tarım arazilerinde de durum çok da farklı değil. Eğer Eskil'de su biter ve tarım yapılamayacak seviyeye gelirse, Eskil bir köyü bile andıramayacak kadar küçülür ve neredeyse yok olur. 
Çünkü ilçe halkının neredeyse tamamı, tarımla ve tarıma dayalı hayvancılıkla geçimini sağlıyor. 2000'li yılların başında, pancar tarımının sıkıntıya girmesiyle binlerce kişi Eskil'i terk etmiş, yıllarca Eskil sokaklarında gezen doğru düzgün kimse kalmamıştı. Alternatif tarım ürünlerine yönlen halk, daha sonrasında toparlanmış ve yine ekonomiyi düzeltmişti.
Fakat su bittikten sonra alternatif ya da hiçbir tarım ürününün yetişmeyeceği Eskil arazileri tüm değerini kaybedecek ve Eskil çiftçisi başka şehirlere kaçmanın yollarını arayacak
ESKİL YOK OLMAYA BAŞLARKEN, SULTANHANI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK
Eskil'de tarımın bitmesiyle, Eskil yok olma derecesine gelirken; Sultanhanı İlçesi yük treni ve hızlı tren istasyonuyla bir ticaret ve turizm şehri olma yolunda ilerlerken diğer taraftan da tarım arazilerine Hirfanlı Barajı'ndan gelen bol suyla sulayacak. Hem ticaret hem de tarım anlamında, Eskil'e fark atacak olan Sultanhanı gelişmeye ve büyümeye devam ederken, seçim öncesi denildiği gibi “AK Parti'ye ve Necati Belgemen'e oy vermezseniz, Eskil biter” siyaseti boşa çıkmış ve Eskil gün be gün erimiş olacak.
DOĞAL GAZ DEPOLAMA TESİSİSİNDEN ARTAN SUYUN EN UYGUN YERİ EŞMEKAYA BARAJI
Yeraltından, birbirine bağlı olan kaynakların merkezi olarak gösterilen Eskil'de suyun dökülmesi gereken en uygun yer olarak bir dönem baraj yapılma projeleri olan Eşmekaya Barajı görülüyor. Şimdi boş bir merayı andıran barajın olduğu kısım, su olduğu yıllarda kuş sesinden ve yeşillikten adeta bir cenneti andırırken, doğal gaz depolama projesi sonrasında suyun bu bölgeye tekrar aktarılmasıyla hem eski günlerine döner hem de Eskil tarımında ciddi bir katkı sağlar. 
İLÇE BAŞKANINI VE BELEDİYE BAŞKANINI GÖREVE DAVET EDİYORUZ
Göreve gelindiği günden beri, daha hiçbir hizmet açıklaması yapılmayan ve Eskil'e hükümet kanadından hiçbir hizmet kazandırmayan AK Parti Eskil İlçe Teşkilatını ve büyük umutlarla halkın belediye başkanı seçtiği Necati Belgemen'i Eskil'in hakkını ve hukukunu savunmada göreve davet ediyoruz.
Bu Eskil bizim her şeyimiz, bu ilçenin menfaatleri tüm ilçe halkının menfaatleridir. Eskil'imizin kazanması demek, her bir insanımızın kazanması demektir. Bu konuda, Eskil sevdasıyla hareket edilmesini ve ilçemizi yıllardır olduğu gibi küçük hesaplar, kibirli tavırlar ve diğer sebeplerden dolayı yok oluşa doğru sürüklenmemesini, bir Eskil sevdalısı gazete ve ekip olarak talep ediyoruz.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN

Yakında eskil sultanhanının kasabası olur 1 Ağustos 2019

Başkan şimdiye kadar ne yaptı 3 tane su Çeşmesi koydurdu onu da vatandaşın verdiği hayrat parasıyla. Sen uyu yat keseni doldur yandaşlarını belediyeye al fahri solak senin alamadığın asla alamayacağın hizmetleri alsın.

CEVAPLA

1 0

Futbolci 1 Ağustos 2019

Adamlar esmekayasiporu bile elimizden aldı 4 0 helal olsun yow

CEVAPLA

0 0

hacemmin 1 Ağustos 2019

emin kardesim bizde filamingo besleriz kafani yorma orta bulandirmayi birak artik .orasi ermenistan felan degil kendi memleketimiz.zaten akp hangi sozunu tuttuda bunu tutacak.aksaraya hava alani sozuverileli 15 seneyi gecti.ne o deliklere gaz doldururlar nede verdikleri vaatleri yerine getirirler.acin buyuk anliyorum seni sayende secim kazandik varol saol

CEVAPLA

1 0

Neslin nesline 1 Ağustos 2019

Hükümet tarafından eskile hizmet gelmesi lazım belediye başkanı sayesinde deil belediye başkanı ne yapabilir ki en fazla yol su ama hükümet tarafından yapılsa. S400 uretimi Aksaray'da olacak diye haberler yapıldı onu eskile cekmek için ugrasmali AKP il e başkanı. Ali mutlu belediyeyei kazandırdı ve artık ses seda yok yapacaksanız hukumetten. İsteyin. Belediye kazandırmakla olmaz AKP yönetimi

CEVAPLA

0 0
TÜM YORUMLAR