-

1. Ahmet Kimdir?, 1. Ahmet'in Hayatı, 1. Ahmet Kaç Yaşında Tahta Çıktı?

1. Ahmet Kimdir?, 1. Ahmet'in Hayatı, 1. Ahmet Kaç Yaşında Tahta Çıktı?

Taht Öncesi mask

Osmanlı İmparatorluğu'nun 93. İslam Halifesi ve Sultan III. Mehmet ile Handan Sultan'ın oğlu olan I. Ahmet, tahtı Sancağa'ya gitmeden önce Osmanlı tarihinde bu unvana sahip ilk padişah olmuştur.

Taht Öncesi

I. Ahmet, babası III. Mehmet'in Manisa Sancakbeyi olduğu dünyada dünyaya geldi. III. Mehmet'in tahta çıkmasıyla birlikte İstanbul'a taşındılar. I. Ahmet'in annesi, babasının ikinci eşi konumundaydı. Sultan Mehmet'in birinci eşi Halime Sultan'dan üç çocuğu vardı. Ancak bu çocuklardan ikisi genç yaşta vefat edince, Halime Sultan'ın kalan oğlu veliahd oldu. Sarayda veliahdın tahta sınavı isteyebileceği söylentileri yayılınca, veliahd şehzade boğduruldu. Bu beklenen durumda, I. Ahmet, ikinci eşin büyümesine rağmen tahtın zorunlu varisi haline geldi.

2/3
Hükümdarlık Dönemi mask

Hükümdarlık Dönemi

III. Murat'ın ani kalp krizi sonucu vefat takibinin ardından, hemen ertesi gün, 21 Aralık 1603'te culus töreni düzenli olarak yönetim kuruluna geçti. Henüz çok genç yaşta kalması nedeniyle, ilk iki yılı eğitimle geçti. Osmanlı'nın yaşadığı zorluklar devam eden savaşlarla derinleştiğinde, barış politikaları benimsenmeye başlandı.

3/3
Safevi Olayları mask

Safevi Olayları

I. Ahmet'in tahta çıktığı dönemde, Osmanlı İmparatorluğu batıda Avusturya'yla, doğuda ise Safevîlerle savaş halindeydi. Tebriz'in geri toplanması için Sinan Paşa komutasındaki Osmanlı birlikleri Şah Abbas'a karşı harekete geçti ve yapılan savaşta Şah Abbas'ı mağlup etti. Ancak zaferin ardından Sefer Paşa'nın düşmanının takip edip ana ordudan ayrılmasıyla, ordunun yetkisini fırsat bilen Şah Abbas beklenen bir saldırıyla Sinan Paşa'yı mağlup etti. Bunun üzerine Şah Abbas barış teklifi sundu ve 1612'de imzalanan Nasuh Paşa Antlaşması ile Osmanlı-Safevî Savaşı sona erdi.

Antlaşmanın bazı maddeleri şu şekildedir:

  • Amasya Barış Antlaşması (1555) ile kaydedilen kayıtlar geçerli olacaktır.
  • Her yıl Safevîler, Osmanlı Padişahı'na iki yüz deve yükü ipek haraç alacak.
  • Osmanlının yerel bölgesinde Osmanlılar'da kalacak.
  • İranlı hacılar, Bağdat ve Basra yoluyla değil, Halep-Şam üzerinden hacca gideceklerdir.
  • Şemhal ve Dağıstan'ın Osmanlı topraklarında devam edecek.
  • Osmanlıların Ruslara karşı yapacakları seferlerde Safevîler, Osmanlılara yardım devam edecek ve engellenmeyecek.

01 May 2024 - 09:57 - Biyografi

# BİYOGRAFİLER İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.