-

III. Mehmed Kimdir?, III. Mehmed'in Biyografisi

III. Mehmed Kimdir?, III. Mehmed'in Biyografisi, III. Mehmed'in Hayatı

mask

III. Mehmed, mahlasıyla Adlî olarak da bilinir, divan edebiyatının önemli bir ismidir. 26 Mayıs 1566'da Manisa'da doğmuş ve 21 Aralık 1603'te İstanbul'da vefat etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun 13. padişahı ve aynı zamanda 92. İslam halifesi olan Mehmed, tarihte önemli bir yer tutar. I. Süleyman'dan 30 yıl sonra tahta çıkan ve sancağa giden son padişahtır. Bu nedenle, Avusturya’ya karşı kazanılan Eğri Kuşatması'nda ordunun başında bulunmasıyla "Eğri Fatihi" unvanını almıştır. Mehmed'in döneminde gerçekleşen Haçova Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa topraklarında elde ettiği son büyük zaferdir. Ayrıca, sancak düzenini kaldırmış ve kendisinden önceki hükümdarlar döneminde de devam eden Celali İsyanları'nı 1595-1603 yılları arasında kanlı bir şekilde bastırmıştır.

Sofia Baffo olarak bilinen, aslen Venedikli olan Safiye Sultan'ın oğlu olan III. Mehmed, önceki adıyla II. Mehmed'e benzemesi için büyük dedesi I. Süleyman tarafından adlandırılmıştır. Şehzadeliği boyunca, devrin tanınmış alimlerinden İbrahim Cafer Efendi ve Pir Mehmed Azmi Efendi gibi isimlerden eğitim almıştır. 1583 yılında Manisa sancağı valiliğine atanmış ve 1595'te babası III. Murad'ın vefatı üzerine Osmanlı tahtına geçmiştir.

2/3
Kardeş Katili Meselesi mask

Kardeş Katili Meselesi

Sultan Mehmet'in tahta geçtikten hemen sonra yaptığı ilk iş, 19 kardeşini öldürtmek olmuştur. Bu olay, Osmanlı tarihindeki en kanlı olaylardan biri olarak bilinir, çünkü öldürülenlerin çoğu bebek yaştadır. Halkın, bu olaydan sonra III. Mehmed'e karşı bir kin ve hoşnutsuzluk hissettiği rivayet edilir.

35. Padişah Mehmed Reşad, kılıç kuşanma merasiminden sonra dedelerinin mezarlarını ziyaret ederken, III. Mehmed'in kabrini ziyaret etmemiş ve "Ben çocuk katilinin kabrini ziyaret etmek istemiyorum." demiştir. Bu olay, Osmanlı Hanedanı'nın da bu konudan rahatsızlık duyduğuna dair bir örnek olarak gösterilir.

3/3
Eğri Kalesi'nin fethi mask

Eğri Kalesi'nin fethi

Sultan III. Mehmed, durumun kötüye gittiğini fark ederek devlet büyüklerini topladı ve şu sözlerle konuştu: "Ceddimiz, devletimizin kurucusu Osman Gazi Hazretleri'nden, büyük dedemiz Kanuni Sultan Süleyman'a kadar bütün padişahlar askerin önünde sefere çıkmışlardır. Dedemiz Sultan II. Selim'le cennetmekan pederimiz Sultan III. Murad bu geleneği bozdular. Biz de başlangıçta seferi paşalarımıza ısmarlamakla hata yaptık. Asker evlatlarımız bizi başlarında görmek isterler. Kararımız odur ki yakında sefere çıkacağız. Hazırlıklar tamamlansın. Küffara haddini bildirmeye gitmek gerekir." Bu sözlerine annesi Safiye Sultan'ın itirazı üzerine ise şu cevabı vermiştir: "Valide, biz Sultan oğlu sultanız, kullanmayacaksak Eyüp Sultan Camii'nde bu kılıcı niçin kuşandık? Kararımız karardır, sefere çıkacağız. Taht uğruna devleti feda etmeyiz." Sonuç olarak, 20 Haziran'da ordunun harekete geçtiği ve kuşatılan Eğri Kalesi'nin 12 Ekim 1596'da padişaha teslim edildiği belirtilir.

17 Nis 2024 - 08:50 - Biyografi

# BİYOGRAFİLER İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.