-

III. Murad kimdir?, III. Murad'ın Hayatı, III. Murad'ın Biyografisi

III. Murad kimdir?, III. Murad'ın Hayatı, III. Murad'ın Biyografisi

mask

Murad, 4 Temmuz 1546'da Manisa'da Şehzade Selim ve annesi Nurbanu Sultan'ın oğlu olarak dünyaya geldi. İyi bir eğitim aldı ve Arapça ile Farsça'yı öğrendiği dönemde edebiyata olan ilgiyi belirledi. Dedesi Kanuni Sultan Süleyman, 1558 yılında Selim'i Karaman'a atandığında Murad da Alaşehir'e atandı.

II. Selim'in ölümünden sonra, 22 Aralık 1574'te III. Murad olarak tahta geçti. II. Selim'in çok sayıda çocuğu olduğu, III. Murad ona tahtı kaybedebilirdi. Bu nedenle III. Murad hemen tahtaya bağlandıktan sonra fetva ile beş kardeşini boğdurdu.

Osmanlı döneminden beri Fransızlarla iyi satışlar sürdürülüyordu. Lehistan'da bir iktidar bölgelerinde, III. Murad Erdel Beyi'ni kral ilan etti ve kuzey sınırını güvence altına aldı. 1578 yılında Ramazan Paşa Fas'a karşı bir sefer düzenleyerek Portekiz'in gücü kırıldı. III. Murad, bu sefere katılmadı; zira hükümdarlık dönemi boyunca hiçbir sefere katılmamıştır.

2/3
mask

Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlayan sorunlar, Safevi Devleti ile yapılan bir barış antlaşmasıyla geçici olarak çözülmüştü, ancak antlaşmaya uyulmadı. Şah II. İsmail'in ölümüyle birlikte, Van Beylerbeyi'nin başlattığı saldırılar devam etti. Farklı zamanlarda meydana gelen bu saldırılar, Osmanlı-Safevi Savaşı'nın tam 22 yıl sürmesine neden oldu. Sonunda 21 Mart 1590'da Ferhat Paşa Antlaşması imzalandı ve III. Murad döneminde Osmanlı İmparatorluğu en geniş sınırlara ulaşmıştı.

Bu süreçte Kanuni döneminden beri sadrazamlık görevini yürüten Sokullu Mehmed Paşa'nın rolü büyüktür. Tarih onu altın harflerle yazmıştır. Ancak 11 Ekim 1579'da derviş kılığında bir saldırganın suikasti sonucu 74 yaşında öldürüldü. Sokullu'nun katili ise konuşulmadan öldürülmüş ve bugün bile bu olayın gizemi çözülememiştir.

3/3
mask

Sokullu Mehmed Paşa'nın ölümünden sonra, III. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan, devlet yönetimine o kadar etkili bir şekilde karıştı ki, bazılarına göre III. Murad'ın kişisel zevk ve sefaya verdiği için işlerin büyük bir kısmını Sokullu Mehmed Paşa'nın yazdığı söyleniyordu. Sokullu'nun ölümüyle birlikte, 11 sadrazam ve 7 şeyhülislam değişti. Nurbanu Sultan'ın gözenekleri, devlet yönetimi daha da karmaşık bir hal aldı.

04 Nis 2024 - 10:08 - Biyografi

# BİYOGRAFİLER İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.