- G:

Orhan Gazi Kimdir? Orhan Gazi'nin Hayatı

Orhan Gazi Kimdir? Orhan Gazi'nin Hayatı

Orhan Gazi Kimdir? mask

Kuruluş Osman dizisi ile birlikte Osmanlı Padişahlarından birçoğu da tarafından merak edilmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı olan Orhan Gazi, sarışın, uzun boylu, mavi gözlü bir lider olarak biliniyor. Halk tarafından büyük sevgi gören ve ulemaya yarayan Orhan Gazi, aynı zamanda merhametli bir hükümdar olarak tanınır.

Orhan Gazi Kimdir?

Orhan Bey, 1281 yılında Söğüt'te doğmuş ve 1326 ile 1359 yılları arasında Osmanlı Beyliği'ne liderlik etmiştir. Osman Gazi'nin oğlu olarak dünyaya gelen Orhan Bey, babasından devraldığı 16.000 km²'lik devleti, oğlu I. Murad'a 95.000 km² olarak bıraktı.

Orhan Bey'in çocukluğu ve gençlik yılları hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Eğitimi, nasıl yetiştiği ve okur yazar olup olmadığı gibi ayrıntılar belli olacak. Tarihsel kayıtlara göre adı, 1298 yılında Nilüfer Hatun ile evlenmesiyle ilk kez geçmektedir. Orhan Bey, 1300 yılında Köprühisar'ın fethine katılarak Karacahisar uç beyliği verildi.

Beylik yıllarının başında, Orhan Bey'in hükümdarlığında Osmanlı Beyliği, Anadolu'da fetihlerle güçlenmiştir. İlhanlılar gibi diğer Anadolu beyliklerine vergi ödeyerek güçlenmiş ve Bizans topraklarına yönelik akınlar gerçekleştirmiştir. 1321'de Mudanya'nın fethiyle beyliği Marmara Denizi kıyısına ulaştırmış, 1323'te Gebze'de camii yaptırmıştır.

Orhan Bey, Karesi Beyliği'ndeki hükümdarlık kavgasına müdahale etmek amacıyla 1342'de Ulubad, Karacabey ve Kırmastı kalelerini fethetti. Ardından 1345'te önemli bir askeri kuvvetle Karesi Seferi'ne özgür Balıkesir, Manyas, Edincik ve Erdek gibi şehirleri Osmanlı idaresine geçirilmiştir.

2/2
RUMELİ’YE GEÇİŞ mask

RUMELİ’YE GEÇİŞ

Orhan Gazi, VI. Yannis Kantakuzenos ile yakın görüntüler kurarak Bizans'a yardım etmeye başladı, özellikle Selanik'teki iç isyan sonrasında. 1344 yılında Selanik valisi Yannis Apocausus'un kontrolünü kaybetmesi ve Selanikli Zealotlar adı verilen fanatik bir grubun yeniden iktidara gelmesiyle durum karmaşık hale geldi. Aynı dönemde Sırp Kralı IV. Stefan Duşan, tekrar Bizans'a karşı turistlerin Serez kalesini kuşatmıştı.

Bu nedenle 1345'in başlarında VI. Yannis Kantakuzenos, Orhan Bey ile yakın tanıtım kurma çabasına girişti. İki yönetici, kişisel bağların bir araya getirilmesiyle Türkçe bileşenler ve VI. Yannis Kantakuzenos, üç kızını Orhan Bey ile tanıştırmak için çaba sarf etti. Bu görüşmeler sonucunda Orhan Bey'in ikinci kızı Teodora ile evlenmeye karar verildi.

Ancak 1352 yılında VI. Yannis Kantakuzenos'un ortak imparatoru V. Yannis Palaiologos ile araları bozuldu. V. Yannis, Sırpların yardımıyla Edirne'ye saldırarak şehrini ele geçirdi. VI. Yannis Kantakuzenos, Orhan Gazi'den askeri destek istedi. Bunun üzerine Orhan Gazi, oğlu Süleyman Paşa'nın komutasındaki büyük bir Osmanlı birliğini VI. Yannis'in emrine gönderildi. Bu Osmanlı birliği, takviyeli Bizans ordusuyla birlikte Edirne'ye ait payı kurtardı. Aynı birlik, birkaç ay sonra donmuş Meriç Nehri kıyılarında Sırp-Bulgar ordusunu mağlup etti.

30 Oca 2024 - 11:55 - Biyografi

# BİYOGRAFİLER İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.