-

Mete Han Kimdir? Mete Han'ın Biyografisi

Mete Han Kimdir?, Mete Han'ın Biyografisi, Oğuz Kaan Destanı

Tolga Onuk
Tolga Onuk Tüm Haberleri
Hükümdar oluşu; mask

Metehan, yaşam boyunca Büyük Okyanus'tan Hazar'a, Keşmir'den Kuzey Sibirya'ya kadar genişleyen geniş bir coğrafyada, Asya milletlerini tek çatı altında birleştiren ilk hükümdardır. Osmanlı tarihleri ​​tarafından Oğuz Kağan olarak sınırlandırılmış Metehan, M.Ö 234 yılında doğmuş, ancak doğum yeri tam olarak belirlenememiştir. Ancak M.Ö 209 yılında tahta geçerek, 35 yıl boyunca imparatorluğunun hükümdarlığını üstlendiği ve M.Ö 174 yılında hayatını kaybettiği bilinmektedir.

Hükümdar oluşu;

Asya Hun İmparatorluğu'nun kurucusu olarak tanınan Teoman, oğlu Metehan'ın yerine üvey annesi Yenişi'nin evinde tahta geçirmeye çalıştı. Ancak Hanlığın beyleri ve Metehan bu durumu karşı çıktı. Töre gereğince, Türk annelerden gelen, saf bir Türk'ün tahta kalması gerekiyordu.

Teoman, oğul karısı olan Çinli bir kadının Metehan'ı kötüleyerek kandırması sonucunda, eşi Yenisi'nin evliliğini veliaht olarak atamak istedi. Bu durumda rahatsız olan Metehan, üvey annesinin oyunları nedeniyle Yuezhi'ler tarafından rehin alındı.

Metehan'ın Yuezhi'lerin yanına sığındığını düşünen Teoman, sinirlendi ve hemen Yuezhi'lerle savaş ilan ederek Metehan'ı öldürmeyi planladı. Ancak Metehan, babası Teoman'ın Yuezhi topraklarına kaçarak kurtulmayı başardı. Bu başarı ve Yuezhi'lerin yenilgiye uğratılması üzerine Teoman, Metehan'a 10.000 kişilik bir ordu verdi. Metehan, bu orduyu kullanarak önce üvey annesini ve kardeşlerini, ardından da babasını öldürerek M.Ö. 209 yılında kağan oldu.

2/5
Ok Hikayesi; mask

Ok Hikayesi;

Birçok konar-göçer kavimin kullandığı çavuş oku adı verilen ıslıklı okun mucidinin Mete olduğu kabul edilir. Çin kaynaklarına göre eğer okunu bir yöne yöneltirse emrindeki askerlerin hepsi o hedefe ok atarak hemen yok ederdi. Bir gün okunu en sevdiği atına çevirdi. Askerlerinden bazıları tereddüt etti. Bunun üzerine okunu sırayla tereddüt edenlerin üzerine çevirdi. Atına ok atmakta tereddüt eden askerlerinin hepsi atılan oklarla öldürüldü. Böylece küçüklükten beri oynadığı okunu hedefe çevirme oyunu emirlerinin tartışılmazlığını da perçinledi. Bir gün emrinde demir disiplini ile yetiştirdiği 10 bin askeri varken okunu ava çıkan babasının üzerine çevirdiğinde askerlerinden hiçbiri tereddüt etmemişti.

Metehan günümüz ordularının temellerini atmıştır. Ordusunda onbaşı, yüzbaşı, binbaşı, tümen başı gibi rütbeler kullanmıştır. Günümüzde Türk Kara Kuvvetlerinin kuruluş yılı Metehan’ın tahta geçtiği MÖ. 209 yılı olarak kabul edilmektedir.

3/5
Kavimlerle Mücadele; mask

Kavimlerle Mücadele;

Mete Han, öncelikle Hunlar tarafından toprak talebi bulunan doğu komşuları Donghu'ya karşı harekete geçti ve onları ağır bir yenilgiye uğratarak bir anlaşma sağladı. Donghular, yıllık sığır, at ve deve gibi vergileri içeren bir anlaşma sonucu M.Ö. 208 yılında Hun hakimiyetine girdi.

Daha sonra Mete Han, Kuzey Moğolistan'da yaşayan Tunguz gibi halkların da yerinde yer aldı. M.Ö. 177-165 yılları arasında Hunların çalışmaları, Tanrı Dağları ile Gansu arasında bulunan Yüeçi halkına seferler düzenleyerek M.Ö. 203'te onları mağlup ederek kendi topraklarına kattı.

Ayrıca Ordos'ta hakim olmaya çalışan Tahin Türkleri'ni yendi ve sürekli olarak Çin üzerine seferler düzenleyerek Sarı Irmak'ın mevcutki kaleleri ele geçirdi. Bu zaferlerle birlikte, Hunlara önemli ticaret yollarının kontrolünü sağlayarak büyük gelirler dile getirdi.

Altay bölgesindeki (Moğol, Tunguz ve Türk vb. kavimleri) büyük ölçüde askeri ve derleme olarak daha güçlü bir genişliğe ulaştı.

M.Ö. 200 yılında, Han Hanedanı imparatoru Gaozu'nun 320.000 kişilik ordusunu Baideng'deki (bugünkü Datong, Şanşi) Peteng Kalesi'nde kuşattı. Gaozu, Mete'ye hediye göndererek kuzey eyaletlerini Hunlara bırakma ve yıllık vergi ödeme gibi şartları kabul etti. Bunun üzerine imparator, kuşatmadan çıkma izni aldı.

Gaozu'nun payitahtı Çang'an'a (bugünkü Şian) büyümesine rağmen, Mete Han zaman zaman Han'ın kuzey sınırını tehdit etti. M.Ö. 198'de Gaozu barış istedi ve yıllık haraç ödemeyi kabul etti.

4/5
Oğuz Kağan Destanı; mask

Oğuz Kağan Destanı;

Türk destanları, Çin ve Hindistan'ın fetihlerinden elde edilen kişi Oğuz Kağan'dı. Destanda anlatılan Oğuz Kağan'ın hayat hikayesinde, Mete ile birçok benzerlik bulunmaktadır.

5/5
Türk Kara Kuvvetleri'nin Kuruluşu; mask

Türk Kara Kuvvetleri'nin Kuruluşu;

Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi, uzun bir süre 1363 olarak kabul edilmekteydi. Ancak Nihal Atsız, 1963 ve 1973 yıllarında yazdığı eserlerde, Türkiye Kara Ordusunun kuruluşunda ortaya çıkan aslında Mete'nin tahtadan geçtiği M.Ö. 209 yılın dayandığını savundu. Bu olay benimseyen Yılmaz Öztuna da 1968'de Cemal Tural'a, Türk Kara Kuvvetleri'nin kurulduğu M.Ö. 209 olarak değiştirme işlemini sundu. Daha sonra Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi resmi olarak M.Ö. 209 olarak revize edildi.

22 Kas 2023 - 12:50 - Yaşam

Mahreç  Tolga Onuk

# BİYOGRAFİLER İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuz Gölü Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuz Gölü Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuz Gölü Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuz Gölü Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.