Eskil'de Hayvancılıkta Yeni Dönem: Süngerleme Sistemi

20.02.2020 - 10:44 | Son Güncelleme: 20.02.2020 10:47 |
Yorum Yap
Eskil'de hayvancılık başlıca ekonomik gelir kaynakları içerisinde bulunurken, küçükbaş hayvancılıkta yeni bir dönem olan süngerleme sistemi veteriner Mahmut İriş tarafından uygulanmaya başlandı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Eskil'de hayvancılık başlıca ekonomik gelir kaynakları içerisinde bulunurken, küçükbaş hayvancılıkta yeni bir dönem olan süngerleme sistemi veteriner Mahmut İriş tarafından uygulanmaya başlandı.
Eskil'de hayvancılık tarımla birlikte yıllardır başlıca geçim kaynağı olarak her zaman yerini korudu. Küçükbaş hayvancılığın da çok yaygın olduğu bölgemizde, eski kara düzenin dışında yeni uygulamalarda denenmeye başlarken, profesyonel bir hayvancılık girişimi olan süngerleme sistemi Tuz Gölü Gazetesi köşe yazarlarından Veteriner Mahmut İriş tarafından üreticilerin küçükbaş hayvanlarına uygulanıyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Veteriner İriş şunları söyledi:
“Bize gelen üreticilerimiz, koç katımının uzun süre olduğundan ve bundan dolayı da kuzulama dönemlerinde üreticilerin ahırdan çıkamadıklarından şikayette bulunuyor. Bizlerde bu sorunun çaresini araştırdık ve süngerleme sistemini bulduk. Süngerleme sisteminde, koç katımı tek düze olduğu için yavru alımı da aynı tarihler arasında gerçekleşiyor. Ayrıca bu süngerleme sistemiyle birlikte, çift kuzu alma ihtimali de bir hayli yükseliyor.
Artık üreticiler olarak bizlerin profesyonel sistemlere geçmemiz gerekiyor, eski düzen bizlere karımızdan kaybettiriyor. Eğer bu şekilde hayvanları destekler nitelikte adımlar atıldığı ve çalışmalar yapıldığı takdirde hem üreticimiz, hem devletimiz hem de bizler kazanıyoruz. Süngerleme sistemini Aksaray ve Konya bölgesindeki tüm küçükbaş yetiştiricilerine uyguluyoruz. Bu konuyla ilgili bizlerden bilgi alabilirler.”
Konuyla alakalı açıklama yapan çiftlik sahibi Zabıta Mehmet Sanlav'sa şunları söyledi:
“Bizlere süngerleme sistemini öneren arkadaşlarımız oldu. Bizde araştırdık ve gördük ki, bu işi çok iyi bir şekilde Mahmut İriş hocam yapıyor. Kendisinden yardım istedik, inşallah sonucu da iyi olur ki hem bizler kazanırız hem de daha fazla üretim olduğu için devletimiz kazanır.” 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN