Her yerde olduğu gibi, Eskil'de de gariban vatandaşla, zengin vatandaş arasındaki uçurum her geçen gün artarken inşaat malzemelerine gelen zamlarla birlikte 2021 yılının sonlarına doğru 300 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişen daireler şimdilerde 800 Bin TL'den başlıyor. Bu da asgari ücretle çalışan ya da harici bir geliri olmayan vatandaşların ev alma hayalini tamamen bitirdi.

17.05.2022

Her yerde olduğu gibi, Eskil'de de gariban vatandaşla, zengin vatandaş arasındaki uçurum her geçen gün artarken inşaat malzemelerine gelen zamlarla birlikte 2021 yılının sonlarına doğru 300 Bin TL ile 500 Bin TL arasında değişen daireler şimdilerde 800 Bin TL'den başlıyor. Bu da asgari ücretle çalışan ya da harici bir geliri olmayan vatandaşların ev alma hayalini tamamen bitirdi.
Ev fiyatları, son bir buçuk yıldaki enflasyonla birlikte her geçen gün yükseliyor. Fakat en büyük değeriyse son 6 ay içerisinde aldı. Eskil'de geçtiğimiz senenin sonlarına doğru ev fiyatları ortalama 300 Bin TL'den başlıyor, en yüksek fiyata satılan evlerse 450 Bin TL'den müşteri buluyordu. Fakat inşaat malzemelerine gelen zamlarla birlikte ev fiyatları bir garibanın çalışıp alabileceği rakamların çok üzerine çıktı.
Bu durumdaysa gariban vatandaşın ev alma hayali suya düştü. Şu an Eskil'deki inşaat halindeki evler 800 Bin TL ile 850 Bin TL arasında satışa sunulurken, bundan sonraki yapılan inşaatların ev başına 1 Milyona mal olacağını ve inşaat yapan kişilerin ayakta kalabilmesi için, evleri en ucuz 1 Milyon TL'nin üzerinde satmak zorunda kalacağı belirtiliyor.
TARIM VE HAYVANCILIK ESKİL'DE FİYAT ARTIŞININ SEBEPLERİNDEN BİRİSİ
Yıllarca tarım ve hayvancılıktan ciddi miktarda paralar kazanan Eskil'in özellikle köyde ve yaylada yaşayan vatandaşları için ev fiyatlarının çok bir önemi olmuyor. Eskil'deki inşaatı başlayan evlerin birçoğu daha inşaatı bitmeden satışı biterken ekonominin temel kuralı olan arz talep dengesinde süreklilik olmasından dolayı inşaat sahipleri fiyatları istedikleri gibi yukarı çekebiliyor.
50 DÖNÜM MISIR HASADI YAPAN BİR EV ALABİLİYOR
Eskil'de birçok köylüde yüzlerce dönem arazi bulunuyor. Özellikle son yıllarda tarımın ön plana çıkmasıyla tarımla iştigal eden vatandaşlar ciddi miktarda paralar kazanıyor. Bir sezon mısır, pancar, yonca, ayçiçeği eken çiftçiler hasat döneminden sonra bir daire alacak parayı çok rahatlıkla kazanıyor. Bundan dolayı da Eskil'de ev fiyatları haddinden daha da yüksek fiyatlara gitmeye başladı.
İŞYERİ FİYATLARI VE KİRALARI DA AYNI ORANDA ARTIŞ GÖSTERDİ
Bundan sadece birkaç sene önce Eskil çarşı merkezindeki en işlek alanlardaki işyerleri 400 Bin TL ile satıldığında, çok yüksek fiyata gitmiş denilirken şimdilerde, Eskil'in uç noktalarındaki işyerleri 500 Bin Tl üzerinde alıcı buluyor. 
Eskil çarşı merkezindeki zemin kattaki işyerleri 40 Bin TL'lerden başlayan kiralara verilirken, bir esnafın kira bedelini ödemesi için her ay öncelikle en az 3 Bin TL kazanması gerekiyor. Bu rakam tarımsal ürünler ticareti yapan, veteriner vb. işlerle uğraşanları zorlamazken Eskil'de diğer sektörlerde açılacak yeni işyerlerini imkansız hale getiriyor.
EV KREDİSİ EV FİYATLARINI DAHA DA ARTIRDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ev fiyatlarındaki artışa dikkat çekerken 0.99 oranla 120 ay vadeyle ev verileceğini duyurdu fakat bu durum, ev fiyatlarını daha da artırdı. Özellikle büyükşehirlerdeki emlakçılar en fayatlarına bu haberden sonra direk 200 – 300 Bin TL civarında yeni zamlar yaptı. Fakat bu krediyle aylık 15 Bin TL maaş bile alsan ev almak zaten yine mümkün değil. 850 Bin TL'lik bir ev 0.99 faiziyle birlikte yaklaşık 1 Milyon 350 Bin TL'ye denk geliyor. Bu rakamın 120 aya bölündüğündeyse aylık ödemesi 11 Bin 250 TL yapıyor. 
Bir vatandaş 15 Bin TL maaş bile bile alsa bu aylık taksiti ödedikten sonra eline 3 Bin 750 TL gibi bir para kalıyor ki, günümüz şartlarında bu parayla bir ayı geçirmek imkansız hale geldi.
Sonuç olarak ev alma hayali kuran birçok vatandaşın ev alması imkansız hale gelirken, bu durum ileriki dönemlerde kira fiyatları da fahiş bir şekilde yansıyacağı düşünülüyor. Yatırım amaçlı 1 Milyona yakın para verip ev alan kişi, Bin 500 TL kirayla evine verdiği parayı 50 yılda ancak amorti edebiliyor. 50 yıl sonra verdiği parayı aldığında ev zaten kullanılamaz ve yıkılacak durumda olacaktır. 
Bu da yatırım amacıyla yapılırsa eğer hiçbir anlam ifade etmeyeceği için, bundan sonraki alınacak evler daha da yüksek miktarlara kiralanmak zorunda kalacak.
ENFLASYON DAHA DA ARTACAK, GARİBAN DAHA DA GARİBANLAŞACAK
Her geçen gün gariban, sabit ve düşük gelirli vatandaşların yaşam alanını daha da daraltıyor. Türkiye ekonomisi de her geçen gün daha da geriye gitmeye devam ediyor. Dolar kuru tekrar yükselişe geçerken, bu rakamlarında yakın bir tarihte ucuz diye nitelendirilmeye başlayacağı düşünülüyor. Yani kısaca, Türkiye içinden çıkılmaz bir sarmalın içinde dipsiz bir kuyuya düşmeye devam ediyor. Bu dipsiz kuyuya düşerken en önde de orta sınıf diye adlandırılan vatandaşlar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir Haberler

Yorum Yazın

Haber Yorumları