Dünyada Yardan Başka Dost Bulamadım, Eşimi Kaybettim Ağzımın Tadı Bozuldu

08.08.2019 - 13:10 | Son Güncelleme: |
Yorum Yap
Bu hafta “Geçmişle Sohbet” köşemizde, Eskil’in Bozcamahmut Yaylası’ndan İzzettin Cirit oldu.

Bu hafta “Geçmişle Sohbet” köşemizde, Eskil’in Bozcamahmut Yaylası’ndan İzzettin Cirit oldu.

Şimdi sizleri bu sohbetle baş başa bırakıyoruz.

İzzettin Emmi, öncelikle kendini tanıtabilir misin?

İsmim İzzettin Cirit, Bozcamahmut Yaylası’ndanım. Yaşım 89.

Şimdi yeğenim şöyle başlayayım ben. Eski yaşantımızla şu andaki yaşantımız arasında çok değişme var. Neden değişme var? Millet çok fakirdi. Birde öcür vardı. Babam diyar gurbetti. Ağam rahmetlik var. 17 – 18 yaşlarında, ben varım 10 – 11 yaşlarında. Tarlaya geldiler, 6 kile buğday yazdılar öşür. Sürdük, savurduk; şuraya harman döktük. O zamanda bir çift öküzümüz var. Öküzün biri, hastalandı, öldü; tek öküz kaldı. Sözüm yabana bir eşek vardı, ona da bir simit yaptık, öküzün karşısına, tarlayı kaldırdık 3 kile buğday çıktı, bize yazılan 6 kile; üç kile daha yatacak.

Ben AK Partiliyim, sol partililerle bazen kavraşıyoruz. Diyorum ki arkadaş sizin bizim çektiğimiz günlerden haberiniz yok. Gaz yağı getirdik, kaçak gaz yağı. Gaz yağından, adam andı. Biz bu günleri gördük. Siz bizinen beraber maaş alıyorsunuz, bir gün içinde devlete “Allah razı olsun” demiyorsunuz. Hala eski düzene inat ediyorsunuz.

Bak şu adam başımıza geçti. Fakiri fukarayı tüm emekli yaptı. Sakatlara araba verdi, okul açtı, maaş bağladı. Ben şimdi bakıyorum, kendi delikanlılığımıza, bu günümüze, uyku nerde, durak nerde? Herkesin cebinde para, eskiden adam erzak görmezdi. Bizim tarlalarda ömrümüz geçerdi. Bir anarşi olmayıverse, her şey çok iyi.

Benim pek okumuşluğum yok yeğenim ama Allah’a şükür, burada benden başka sülaleyi çıkaran yok. Burayı, bu bölgeyi tek tek benden başka kimse çıkaramaz.

Eskil merkezin nasıl kurulduğunu biliyor musun emmi?

Eskil şöyle, benim duyduğum; Bizim Kırkıl’laın dükkan var ya köşe, oradan geçtin mi, orada gavurlar varmış, orada ızgın ekermiş. Yağını çıkarır, bezir olarak satarlarmış. Hatta Eskil’de dükkan falan açmışlarmış. Gavurlar burada eyleşmişler.

Eskil’in duyduğuma göre, bir yörük buradan geçerken, buraya bir cami yapılmalı demiş, pınarın başında. bunu Hatip hoca anlatırdı, ondan sonra da millet buraya toplanmış. Hatip Hoca, Ulu Camiinin o şekilde yapıldığını anlatırdı. Eskil ilimiş, İnağızlar kazaymış, Kumlu bilmem neyiymiş.

Osmanlı’dan önce Eskil ilimiş, sonradan ilçeye çevrilmiş.

Mesela İnağızlarda, büyük kabristan var. o adam, Eskil’de hatiplik yapmış.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN