Eskil’e bağlı Dayıkuyusu Yaylası’nda, 164 koyun içtikleri ilaçlı sudan sonra telef oldu.

02.07.2021

Eskil’e bağlı Dayıkuyusu Yaylası’nda dün 18.30 sıralarında bir facia yaşandı. Dayıkuyusu Nüfusuna kayıtlı Murat Oğlu Cuma Mutlu’ya ait 164 koyun arazide yayılım halindeyken telef oldu. Koyun sahibinden öğrenilen bilgilere göre, koyunlar tarlada telef olmadan önce tarlayı sulayan bir kuyudan su içmişti. Kuyu suyunda tarlayı ilaçlamak için üre gübresi olduğu bilgisine ulaşıldı.

Olay yerine inceleme için Aksaray İl Tarım Müdürü Bülent Saklav, Eskil İlçe Tarım Müdürü Aynur Görgülü, Jandarma ekipleri geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Aksaray İl Tarım Müdürü Bülent Saklav, “Şu an Eskil İlçemize bağlı Dayıkuyusu mevkiindeyiz. 164 koyun, bilinmeyen bir sebepten dolayı telef olduğunu öğrenince buraya geldik. Çiftçimiz yetiştiricimiz Cuma Beye hem Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin hem de Sayın Valimiz Hamza Aydoğdu’nun geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Şu an da tespitlerimizi yaptık, gerekli numuneleri aldık. İnşallah numuneler sonrasında esas sonuç ortaya çıkacak. İnşallah üreticimizi Cuma Beyi mağdur etmeyeceğiz. Bununla alakalı gerekli çalışmaları da yapacağız. Şu an için kendisine geçmiş olsun diyoruz. İnşallah bir daha böyle olmaz, biz kendisine gerekli desteği vereceğiz. Bu konuyla alakalı araştırmalarımızda devam edecek” dedi.

İlginizi Çekebilir Haberler

Yorum Yazın

Haber Yorumları