Bir Tarihi Yok Ettik, Ediyoruz

27.09.2018 - 9:04 | Son Güncelleme: |
Yorum Yap
Eskil'in birçok bölgesinde tarihi kalıntılar bulunurken, bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden birisiyse Roma ve Bizans döneminden hikâyeler barındıran ama bölge insanının zamanında yaptığı düşüncesiz hareketler yüzünden yok olan Ortakuyu Yaylası bulunuyor.
Bir Tarihi Yok Ettik, Ediyoruz

Eskil'in birçok bölgesinde tarihi kalıntılar bulunurken, bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden birisiyse Roma ve Bizans döneminden hikâyeler barındıran ama bölge insanının zamanında yaptığı düşüncesiz hareketler yüzünden yok olan Ortakuyu Yaylası bulunuyor.
Eskil'in ve Türkiye'nin turizme en çok ihtiyaç duyduğu şu günlerde, Ortakuyu gibi doğal müzelerin yıllar önce tahrip edilmiş tarihi ve şimdilerde kimsenin restorasyon ve turizme açılması için çaba göstermemesi dikkat çekiyor. Roma ve Bizans döneminden kalma kalıntıların bulunduğu yerleşke de, kral karısına ait olduğu düşünülen Tümülüs (tarihi mezar), eski dönemlerden yıkıntı bir han, kuş kuyusu, Roma döneminden kalma ölü yıkama kuyusu ve eritilen taştan yapılma çocuk mezarları bulunuyor.
KALENİN TAŞLARI EVLERDE KULLANILMIŞ

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava ve doğa
2000'li yıllar öncesinde, Ortakuyu'da ve civar köylerde yaşayan vatandaşlar evlerini yapmak için tarihi kalenin taşlarını kullanmış. Hatta bir kısım vatandaş tarafından, taşların ticaretinin bile yapıldığı belirtilirken; tarihi hanın İngiliz tarihçisi Gertude Bell'in objektifinden elde edilen görüntüsü ve şimdiki yerle bir olmuş hali karşılaştırılınca, insanımızın ne kadar bilinçsiz olduğunu görüyoruz. Şimdi birçok evin duvarlarında kullanılan sıradan bir taş olan tarihi kalıntıların, bir tarihi hikâyesi olsa da, Eskil için hiçbir faydası yok.
KALENİN DUVARLARI 1970'LER ÖNCESİNE KADAR AYAKTAYMIŞ

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava ve doğa
İsmail Hakkı Konyalı'nın “Aksaray Tarihi” isimli 3 ciltlik kitabında da yerini alan Ortakuyu hakkında, Konyalı 5 Eylül 1970 tarihinde bir Pazar günü kitabında şu notu düşmüş: “Birkaç sene evveline kadar şehir kalesinin duvarlarından iki metre kadarı ayaktaydı.” Bundan da anlaşılacağı üzere 1970'li yıllarda bile hala, kalıntıları kalan kalenin yerinde şimdi birkaç kırık temel kalıntısı kalması; tarihe olan saygısızlığımızı gözler önüne seriyor. İsmail Hakkı Konyalı'ya rehberlik eden Aksaray Milletvekili Demir Oğuz Tüzün; Ortakuyu'dan Baküs kabartması (Mermer Üzerine işlenmiş heykel, resim vb) çıktığını söyleyip, bir köylünün ev duvarında ve merdivenlerinde birçok tarihi kilise ve Yunanca yazı kalıntısı göstermiş.
HAZİNECİLERİN UĞRAK NOKTASI
Yerel halktan alınan bilgilere göre, gündüz tarihi kale kalıntısının olduğu bölgeye yaklaşan vatandaşlar; jandarmaya haber edilse de gece bir şantiye gibi bölgede kazı yapılıyor. Birçok kişinin Ortakuyu'dan bulduğu tarihi mumya ve altın dolu küp hikâyeleri dilden dile efsane gibi dolaşırken, bu durum birçok hazine avcısının iştahını kabartıyor.  Tarihi kalenin bulunduğu alanda, yapılan kazı çalışmaları gözle görülür şekilde belirginken, yetkili kurumların bu tarihi korumak için hiçbir çalışma yapmaması tepki çekiyor.
KUYULAR LEŞLE VE ÇOCUK BEZLERİYLE DOLU

Görüntünün olası içeriği: açık hava
Yine Roma döneminden kalma tarihi hikâyeleri olan, kralların ve önemli kişilerin cenazelerinin yıkandığı ve yeraltından geçen tünellerle kral mezarlarına taşındığı kuyuda şimdi köyde ölen inek ve koyun leşleri, çocuk bezleri, pislikler var. Kuş kuyusu olarak tabir edilen ve içinde şimdi bile çeşit çeşit kuşların olduğu kuyunun kaderiyse, ölü yıkama kuyusuyla aynı. İçerisine atılan pisliklerle kapanma noktasına gelen kuyu, yerel halk tarafından ve yöneticiler tarafından lağım çukuru olarak kullanılmış. 
GELİN BU TARİHİ KULLANALIM

Görüntünün olası içeriği: açık hava
Çiftçiliğin ve hayvancılığın alarm verdiği bu günlerde, Eskil ekonomisi için ek kaynaklar olması gerektiği düşüncesi ön plana çıkarken; Tuz Gölü'nden Ortakuyu'suna; Çukuryurt'tan, Böğet'ine birçok bölgesinde tarih yatan Eskil'in tarihi ve turistik belde olması içten bile değil. Eskil Belediye Başkanı Sayın Niyazi Alçay'dan ve tüm diğer yetkililerimizden, memleket adına bir ricada bulunmak istiyoruz. Turizm Bakanlığıyla gerekli görüşmelerin yapılması ve Eskil'in turizme açılması için çaba gösterilmesini rica ediyoruz. Eskil'in geleceği için çok büyük bir gelişme olacak olan bu adım sonrasında, Eskil ekonomisine adeta can verilmiş ve Eskil'in kültürel, ekonomik, toplumsal gelişimine büyük katkı sağlanmış olacak. 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN

celalettin başpınar 13 Aralık 2018

bu resimdeki han ortakuyu kalesi değil bunu araştırmıştım ama tam bağdat susası üzerindeki kale tabir edilen yerin kervansaray olma ihtimali yüksek...zaten resimdeki yer düz bir coğrafya

CEVAPLA

0 0