Eskil'de Arıcılık Yükseliyor Fakat!..

01.08.2019 - 9:02 | Son Güncelleme: 01.08.2019 09:04 |
Yorum Yap
Eskil'de ayçiçeği tarımının artmasıyla birlikte, arıcılarda ilçemize büyük ilgi göstermeye başladı fakat tarımsal ilaçlamanın çiftçiler tarafından bilinç yapılması arıcıları kötü etkilerden, birkaç kişi tüm arılarını telef etti.

Eskil'de ayçiçeği tarımının artmasıyla birlikte, arıcılarda ilçemize büyük ilgi göstermeye başladı fakat tarımsal ilaçlamanın çiftçiler tarafından bilinç yapılması arıcıları kötü etkilerden, birkaç kişi tüm arılarını telef etti.
Tuz Gölü Gazetesi ve Youtube kanalımız Tuz Gölü TV'nin ortak yayınına katılan Muğla'nın Ulu İlçesi'nde yaşayan Mehmet Tepe, Eskil'deki arıcılık faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 43 yıldır, arıcılıkla uğraşan Tepe'nin ifadeleri şu şekilde:
“1976 yılından beri arıcılıkla uğraşıyoruz. Eşimle, çocuklarımla birlikte bu işi yapıyoruz. Fakat son yıllarda bal piyasasının çok düşmüş olması, bizleri kötü etkiledi. Bu işi yapacak arkadaşlara tavsiyem, işi küçük şekilde yapmasınlar. Küçük bir şekilde yapılan arıcılık kar getirmeyecektir.
Biz arılarımıza Mart ayından itibaren, çocuk bakar gibi bakarız. Bu bakım Ekim ayına kadar sürer. Kayseri, Ankara, Niğde nerenin balı iyi olursa, tüm arıcılarımız bir yere dağılır. Bu şekilde bu dönemi geçiririz. Kış dönemi gelirken de memleketimize gideriz. Memleketimizde, takviye gıdalarla arılarımızı güçlü tutarız. 
Çok zahmetli olsa da aynı zamanda çok güzel ve zevkli bir iştir arıcılık fakat değerli çiftçilerimizden tek bir şey rica ediyoruz. İlaçlama yaparken çok daha dikkatli yapılırsa hem kendileri için hem de bizler için çok iyi olur. Ziraat mühendisleri sürekli uyarıyor. Akşam saatlerinde yapılmayan ilaçlamanın kurtlara ve haşerelere hiçbir zararı yoktur. 
Fakat, gündüz saatlerinde yapıldığında hem kurtlar yaşamış oluyor hem de bizim gibi bal üreticilerinin tüm hayvanları telef olmuş oluyor. Ben bu sene, arılarımın sadece yarısını getirdim. Çünkü ben buraya gelirken, Eskil'e arılarıyla gelen bir arkadaşla konuştum. Adamın tüm arıları bu sabah ilaçlama yapıldığı için telef olmuş. Bende korktum, bir kısmını Ankara'da bıraktım. 
Arıların ayçiçeklere, %86 oranında faydası olduğu bilim insanları tarafından kanıtlandı. Biz aslında bir taraftan bal üretirken, diğer taraftan çiftçilerimizin tarım ürünlerine büyük faydalar sağlıyoruz. Çiftçilerimizden de ricamız, bizleri de düşünerek tarımsal ilaçlama yapmalarıdır”

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN