Ağaçlarım Susuzluktan Kuruyor, Benim Ciğerim Yanıyor

30.08.2019 - 10:54 | Son Güncelleme: 30.08.2019 11:05 |
Yorum Yap
Eskil’in Eşmekaya Kasabası’nda Mehmet Özkara, Eşmekaya kasabasında kurduğu elma bahçesinde 1500 çeşitli ağacı yetiştiren hemşerimiz, susuzluktan dolayı ağaçlarının öldüğünü ve yardım beklediğini anlattı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Eskil’in Eşmekaya Kasabası’nda Mehmet Özkara, Eşmekaya kasabasında kurduğu elma bahçesinde 1500 çeşitli ağacı yetiştiren hemşerimiz, susuzluktan dolayı ağaçlarının öldüğünü ve yardım beklediğini anlattı.

Eskil’in Eşmekaya Kasabası’nda susuzluktan dolayı 1500 ağaç yok oluyor. Yaklaşık 10 yıl önce 1000 elma ağacıyla başladığı bahçe işine, zamanla çeşitli türlerde ekimler yaparak, bahçeyi büyüten Mehmet Özkara yetkililerden destek bekliyor.

Elma, şeftali, erik, badem ağaçlarının bulunduğu arazi, şu an için suyun bitmesiyle kurumaya yüz tutarken, Mehmet Özkara şu ifadeleri kullandı:

Ağaçlar bize babamızdan kalan bir gelenek. Bizler bir sevdayla bu ağaçları ektik ve büyütüyoruz. Eskil’de her köyden 10 kişi bahçecilik yapsa 900 tane bahçe on yüz binlerce ağaç olur fakat maalesef ağaç ekmiyoruz. Doğayı korumuyoruz.

Şu an için benim bildiğim Eskil’de sadece iki tane projeyla bahçecilik yapan kişi var. evlere bakıyoruz, bahçelerinde tek ağaç yok. Oysa ki eskiden özellikle Eşmekaya’mız yemyeşildi. Şimdi Konya’dan gelen yağmur eğer bu ağaçlar olsa, gidip Tuz Gölü’ne  ya da Aksaray’a geçmez. Buralara da rahmetiyle gelir. Fakat ağaçsızlıktan çorak bir araziyi andırıyor.

Bizler bu ağaca çok önem verdiğimiz için, çocukluk hayalimi gerçekleştirerek buraya bahçe yaptık. Fakat üzülerek söylüyorum ki şu an ağaçların bir bir yok oluyor. Bu ağaçların her birisi benim evladım gibi. Hatta zamanında buraya bir kaymakam gelmişti. Bana kaç çocuğun var diye sorduğunda –o zaman bin ağacım vardı- ‘1000 tane çocuğum var demiştim.’ Gerçekten de bunlar benim çocuklarım. İnsanın gözlerinin önünde çocukları öldüğünde nasıl hissederse bende öyle hissediyorum, bu bahçe yavaş yavaş yok olurken.

Buradan yetkililere sesleniyorum, devlet büyüklerimize sesleniyorum. Allah rızası için bizleri unutmayın. Peygamber Efendimiz, ‘Kıyametin kopacağını bilsen de, elindeki ağacı ek’ buyurmuşlardır. Her şeyi bir köşeye bırakalım, dinimiz için ağaçlara özen gösterelim.

Şu an için benim bahçemin hemen dibinde su bulundu fakat kuyu kazdıracak param yok. Ve suda bittiği için, gün ağaçlarım yok oluyor. Yetkililerden, sayım kaymakamımız kasaba ve ilçe belediye başkanlarımızdan, valimizden, milletvekillerimizden yardım bekliyorum. Bahçeyi öldürmeyelim, ağaçlarımızı yaşatalım”

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN